Projekt tygodnia – podstawki pod pistolet do kleju na gorąco

Kategoria: Projekty 3D 05 maj 2018

Tydzień temu, przy pomocy druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy „samopodlewającą się” doniczkę. Dzisiaj, korzystając zarówno z druku 3D oraz plotera laserowego, zrobimy dwie różne podstawki pod pistolety do kleju na gorąco.

Pistolet do kleju na gorąco to atrybut, który znajdziemy nie tylko w warsztacie, ale też w praktycznie każdym domu. Narzędzie to sprawdza się przede wszystkim przy wykonywaniu różnego rodzaju ozdób oraz drobnych napraw urządzeń elektronicznych. Dobrej jakości pistolet do kleju to koszt w okolicach 150-200 zł. Na drugim biegunie znajdziemy pistolety kosztujące 10-15 zł, które również spełniają swoją funkcję, ale nagrzewają się dłużej, a z ich dyszy samoistnie wycieka cała masa kleju.

Aby wydostający się klej nie zanieczyścił nam stanowiska pracy, a pistolet spoczywał w miarę stabilnie podczas jego nieużywania, wykonamy dzisiaj dwie specjalne podstawki, jedną przy pomocy plotera laserowego, a drugą przy pomocy drukarki 3D. Oba projekty znalazłem na portalu Thingiverse.

W pierwszej kolejności zajmiemy się podstawką z drukarki 3D. Jej wykonanie jest dość proste, ponieważ nie musimy nic ze sobą składać, ani sklejać. Projekt wykonałem na drukarce 3D UBOT 3D S+ z filamentu PLA, korzystając z dyszy o średnicy 0,4 mm oraz na warstwie o wysokości 0,2 mm. Plik pocięty został za pomocą programu Simplify3D, na profilu dostarczonym przez producenta wymienionego powyżej urządzenia. Projekt nie wymagał stosowania żadnych suportów, ani też innych struktur wsparcia.

Po zakończeniu drukowania 3D, przymierzamy nasz pistolet do kleju.

Drugi projekt jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga od nas całkiem sporo klejenia, ale biorąc pod uwagę czas jego wykonania, to i tak jest on zdecydowanie krótszy niż ten, który musieliśmy przeznaczyć na druk 3D pierwszego projektu.

Rozpoczynamy od wycięcia wszystkich elementów ze sklejki. Ponieważ pliki przeznaczone są do cięcia z arkuszy o grubości 6 mm, to wszystkie elementy musimy powycinać w dwóch egzemplarzach. Potrzebujemy do tego pięciu formatek o wymiarach 200 x 300 mm. Moc lasera ustawiamy na 95%.

W pierwszym kroku musimy posklejać ze sobą bliźniacze elementy.

Po tym etapie przystępujemy do właściwego składania podstawki. Zaczynamy od komory, która będzie stanowić składzik na wkłady kleju.

W drugiej kolejności łączymy ze sobą elementy, które utworzą podstawkę pod pistolet.

Na koniec sklejamy ze sobą oba elementy.

Podstawki są gotowe do pracy.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments