Projekt tygodnia – statyw na telefon komórkowy

Kategoria: Projekty 3D 20 maj 2018

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego oraz technologii FDM, zrobiliśmy kilka wersji podpórek pod książki oraz pudełka z grami wideo. Dzisiaj, przy pomocy druku 3D, wykonamy statyw na telefon komórkowy.

Projekt, który będziemy dzisiaj wykonywać to mini statyw, w którym umieścić możemy dowolnej wielkości smartfon. Jego głównym zastosowaniem będzie przede wszystkim wykonywanie zdjęć niewielkim, umieszczanym przed nim przedmiotom. Pozwala to nie tylko na wyeliminowanie niekontrolowanego drżenia rąk, ale przede wszystkim umożliwia wykonanie wielu zdjęć z dokładnie tej samej perspektywy.

Na portalach z gotowymi modelami przeznaczonymi do druku 3D, znajdziemy cała masę tego typu projektów. Część z nich to zwykłe statywy, inne z kolei pozwalają na montaż telefonu/kamery na ramie drukarki 3D i monitorowanie lub nagrywanie obrazu z jej pracy. Projekt, którym będziemy się dzisiaj zajmować pochodzi z portalu Thingiverse. Praktycznie wszystkie jego elementy drukować będziemy na drukarce 3D. Oprócz tego potrzebować będziemy jedynie śruby M3 wraz z nakrętką oraz gumkę recepturkę.

Wszystkie elementy wydrukowałem na drukarce 3D UBOT 3D S+, z pomarańczowego filamentu PLA od Spcetrum Filaments. Pliki przygotowywałem za pomocą programu Simplify3D. Wysokość warstwy została ustawiona na 0,2 mm, a gęstość wypełnienia na około 25%. Model składa się z dziewięciu elementów, które wydrukowałem wszystkie razem, na jednej platformie. Pod trójnóg profilaktycznie dodałem niewielką ilość suportów.

Składanie rozpoczynamy „od dołu”. W trójnogu umieszczamy element okrągły, który pozwoli nam na obracanie kamery aparatu w dowolnie wybranym kierunku.

W elemencie tym znajdują się dwa prostokątne otwory, w które wsuwamy dwa małe fragmenty, umożliwiające przykręcenie większego elementu trzymającego telefon.

W tulejkę wsuwamy śrubę M3, a w plastikową nakrętkę metalową nakrętkę o tym samym rozmiarze.

Przy ich pomocy do podstawy przykręcamy „plecki” uchwytu na telefon.

Dwa różnej długości elementy dociskające pozwalają na idealne dopasowanie do smartfonów w różnym rozmiarze.

Odpowiednią siłę docisku zapewni nam przyczepiona do obu elementów gumka recepturka.

Nasz dzisiejszy projekt jest gotowy i prezentuje się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments