Projekt tygodnia – ręczny wiatrak

Kategoria: Projekty 3D 24 cze 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobiliśmy „koło zapasowe” do fotela biurowego. Dzisiaj, przy pomocy tej samej metody, wykonamy ręczny wiatrak, który przyda się każdemu podczas upalnych, letnich dni.

Kilka dni temu przywitaliśmy pierwszy dzień lata i właśnie rozpoczęły się wakacje. Chociaż obecne temperatury na to nie wskazują, już wkrótce możemy spodziewać się nadejścia upalnych dni. W takich chwilach wszelkiego rodzaju klimatyzatory będą pracować pełną parą, zużywając ogromne ilości energii elektrycznej. Warto więc je nieco odciążyć wykonując wiatrak, który napędzany będzie… siłą naszych mięśni.

Model, który będziemy dzisiaj wykonywać pochodzi z portalu MyMiniFactory, a jego twórcą jest jeden z jego najpopularniejszych użytkowników, czyli Kirby Downey. Projekt ten jest całkiem pokaźnych rozmiarów, ale dzięki odpowiedniemu przełożeniu, „generuje” całkiem silny strumień powietrza nie nadwyrężając przy tym zbytnio jego operatora.

Wszystkie pliki wydrukujemy na drukarce 3D UBOT 3D S+. Do wykonania mamy ich aż dwanaście sztuk. Część z nich, która nie będzie szczególnie obciążona, nie wymaga jakichś specjalnych parametrów druku, które miałyby na celu zwiększyć ich wytrzymałość, drukujemy je więc na warstwie 0,2 mm i z wypełnieniem około 25%. Pozostałe elementy, takie jak koła zębate i rączka do napędzania mechanizmu, drukujemy z wypełnieniem 100%. Dla odróżnienia tych elementów wykonałem je z dwóch różnych kolorów PLA. Części słabsze to pomarańczowy PLA od Spectrum Filaments, części mocniejsze to granatowy PLA „no name”.

Składanie rozpoczynamy od przymocowania wiatraka w obudowie. Do tego celu oprócz tych dwóch elementów, będziemy potrzebować jeszcze podkładki, „bolca” oraz małego koła zębatego z kołnierzem. Na bolec nakładamy turbinkę, następnie podkładkę i całość umieszczamy w otworze obudowy. Na końcu zakładamy małą zębatkę, która dzięki swojemu kołnierzowi zabezpiecza całość przed wypadnięciem oraz trasuje prawidłowe ułożenie wiatraka.

Przystępujemy do montażu mechanizmu napędowego. Składa się on z obudowy, trzech kół zębatych, rączki oraz dwóch zaślepek trasujących. W górną przestrzeń obudowy wsuwamy małą zębatkę, a następnie, od spodu, wsuwamy w nią dużą zębatkę z dłuższym wałkiem, a całość zabezpieczamy zaślepką centrującą.

W drugim slocie górnej części obudowy umieszczamy drugą dużą zębatkę (z krótszym wałkiem), a następnie zakładamy na nią rączkę.

Przygotowany mechanizm napędowy zakładamy z tyłu wiatraka, zabezpieczając ostatni wałek zębatki przy pomocy zaślepki. Przy pomocy kleju na gorącą sklejamy ze sobą obudowę mechanizmu z obudową wiatraka.

Po zastygnięciu kleju nasz wiatrak jest gotowy do pracy, warto jednak naoliwić jeszcze nieco mechanizm, dzięki czemu będzie działał płynnie i bez zacięć.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments