Projekt tygodnia – wymiana kółka w fotelu biurowym

Kategoria: Projekty 3D 17 cze 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobiliśmy zestaw gier-łamigłówek. Dzisiaj posłużymy się tą samą technologią, a naszym projektem będzie wykonanie kółka do fotela biurowego oraz jego wymiana.

Praktycznie każdy użytkownik komputera, który korzysta z niego przy biurku, robi to siedząc na fotelu biurowym. Fotel taki wyposażony jest w kółka, które ułatwiają zajęcie optymalnie wygodnej pozycji, jak również mobilność w przemieszczaniu się do rozmieszczonych w niewielkim zasięgu mebli i sprzętów biurowych. Czasem zdarza się jednak, że jakieś kółko albo się złamie, albo utraci swoje właściwości jezdne. W takim przypadku, będąc posiadaczami drukarek 3D, możemy pokusić się o jego naprawę, a mówiąc ściślej, wymianę.

Na odpowiedni projekt natrafiłem przeglądając zasoby portalu MyMiniFactory i pomimo, że z kółkami w moich fotelach jest wszystko OK, zdecydowałem się wykonać go z przyczyn czysto hipotetycznych. Kto wie, być może kiedyś faktycznie będę go potrzebował.

Wydruki wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+. Kółka wydrukujemy z pomarańczowego filamentu PLA od Spectrum Filaments, na warstwie 0,3 mm i z wypełnieniem ustawionym na 85%. Korpus wykonamy z białego PLA pochodzącego od tego samego producenta, wypełnienie ustawiamy na tym samym poziomie, tym razem jednak wysokość warstwy wynosić będzie 0,2 mm. Model ten, profilaktycznie, podpieramy suportami.

Wymianę rozpoczynamy od demontażu starego kółka. Kładziemy fotel na boku, jedną ręką łapiemy za „krzyżak”, a drugą pociągamy za kółko. Powinno wyjść bez najmniejszego problemu. Pomimo że bolec mocujący jest sporo krótszy od tego w wydrukowanym przez nas korpusie, to nie stanowi to większego problemu, otwór w „krzyżaku” jest dostatecznie głęboki, a w razie potrzeby element ten możemy lekko skrócić.

Jedyną niedrukowaną w 3D częścią, jakiej potrzebujemy do montażu całego kółka jest bolec, którym połączymy wszystkie elementy w całość. Najprostszym sposobem na jej pozyskanie jest demontaż ze starego kółka. Jest to najtrudniejsza część naszego dzisiejszego projektu, ponieważ w większości przypadków odczepienie go nie jest łatwe. Testowałem to na czterech różnych fotelach i tylko w jednym przypadku udało mi się to zrobić bez większego wysiłku.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bolec nie będzie pasował do naszych kółek. Mamy wówczas dwa wyjścia. Możemy poszukać innego bolca lub zmienić projekt, dostosowując otwory do odpowiedniej średnicy i wydrukować go ponownie. Kiedy kwestię tą mamy już rozwiązaną, łączymy ze sobą wszystkie elementy. Całość możemy dodatkowo nasmarować lub naoliwić, dzięki czemu ruch kółka będzie płynniejszy. Pozostaje nam już tylko założenie go do naszego fotela.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments