Projekt tygodnia – zagadki logiczne

Kategoria: Projekty 3D 10 cze 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy replikę organów Kaliope. Dzisiaj, przy pomocy tej samej technologii, zrobimy trzy różne modele łamigłówek, które skutecznie rozbudzą nasze szare komórki do działania.

Na portalach z plikami przeznaczonymi do druku 3D znajdziemy wiele różnorodnych modeli łamigłówek, od tych najprostszych, z którymi poradzi sobie nawet dziecko, po nieco trudniejsze, które nawet dorosłym mogą podnieść ciśnienie. Nasze dzisiejsze poszukiwania ograniczymy jednak tylko do portalu MyMiniFactory i to właśnie na nim będziemy bazować. Wszystkie modele wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+ z dyszą o średnicy 0,4 mm.

Pierwszy projekt, Wood Puzzle Star, jest zdecydowanie najłatwiejszy w druku. Do wykonania mamy zaledwie sześć identycznych klocków, każdy z dwoma charakterystycznymi wycięciami. Modele wydrukujemy z „miedzianego” filamentu PLA od 3DColor, na warstwie o wysokości 0,3 mm.

Cała trudność tej łamigłówki nie polega jednak jedynie na znalezieniu właściwego ułożenia klocków, lecz na wykorzystaniu zdolności manualnych, ponieważ połączenie ich wymaga dużej sprawności i koncentracji.

Nieco więcej wysiłku intelektualnego, ale mniej sprawności fizycznej wymagać będzie zabawa z naszym drugim projektem. Curves Puzzle składa się z trzech podstawowych (grup) elementów, podstawy, z której wystają kółka, wieczka, którym możemy przykryć podstawę, czyniąc z całości kompaktowe pudełko oraz małych elementów o różnych kształtach, które musimy umieścić wewnątrz pudełka w taki sposób, aby wszystkie się w nim zmieściły. Każdy element wydrukowałem na warstwie 0,3 mm, pudełko z filamentu PLA od Wolfix, a pozostałe fragmenty z PLA od 3D Color.

Łamigłówka ostatnia, to popularna „piętnastka”. Składa się ona z podstawy, zatrzasków oraz głównej części, na którą składa się ramka oraz umieszczone wewnątrz niej, piętnaście ponumerowanych klocków. Celem zabawy jest ułożenie kostek w odpowiedniej kolejności (1-15, 15-1 lub innej wskazanej na początku gry). Klocków nie można wyjmować, a ich przemieszczanie możliwe jest tylko dlatego, że w układance brakuje kostki o numerze szesnaście.

Ozdobną podstawę oraz zatrzaski wykonałem z PLA Wolfix, resztę z pomarańczowego PLA od Spectrum Filaments. Wszystkie elementy, tak jak te wcześniejsze, wydrukowane zostały na warstwie 0,3 mm. Całość łączymy ze sobą za pomocą, przypominających rybki, spinek.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj projekty prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments