Projekt tygodnia – otwieracz do butelek

Kategoria: Projekty 3D 29 lip 2018

Tydzień temu, korzystając z technologii FDM, wykonywaliśmy zwijak do przewodu myszy komputerowej. Dzisiaj, przy pomocy tej samej metody, zrobimy kilka wersji otwieraczy do butelek.

Jako że jesteśmy w trakcie pierwszego naprawdę upalnego weekendu tego lata, to wielu z nas chłodzi się przy pomocy zimnych napojów, których butelki zamykane są przeważnie przy pomocy kapsli. Niestety zwykle bywa tak, że pod ręką nigdy nie mamy otwieracza, dlatego właśnie dzisiaj wydrukujemy sobie spory ich zapas.

Dzisiejsze projekty pochodzić będą zarówno z portalu Thingiverse, jak również z MyMiniFactory. Wszystkie wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+ z pomarańczowego PLA od Spectrum Filaments. Z racji tego, że otwieracze powinny być bardzo wytrzymałe, to musimy wydrukować je z odpowiednimi parametrami. Wypełnienie ustawiamy wiec powyżej 80%, a ilość zewnętrznych obrysów oraz dolnych i górnych warstw na cztery.

Pierwsze dwa otwieracze możemy zaklasyfikować do tej samej kategorii, ponieważ ich wygląd przedstawia (istniejące lub nie) zwierzęta. Pierwszy z nich to orzeł z portalu Thigiverse. Jak nie trudno się domyśleć kapsel zdejmujemy przy pomocy dzioba, ale w nieco mniej intuicyjny sposób niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego otwieracza. Drugi model spodoba się przede wszystkim fanom serialu „Gra o Tron”, jego kształt przedstawia wilkora z herbu rodziny Starków. Jego pliki odnalazłem na MyMiniFactory.

Dwa kolejne otwieracze nie wyróżniają się niczym szczególnym i prezentują się dość nudno. Pierwszy z nich to klasyka gatunku, model ten to do bólu najzwyczajniejszy w świecie otwieracz. O wersji drugiej, poza tym że ma dość dziwaczny kształt, nie można powiedzieć zupełnie nic więcej.

Ostatnie dwie propozycje należą do tych najciekawszych. Pierwsza z nich jest po prostu zabawna, ponieważ swoim kształtem przypomina pokaźnych rozmiarów wąsy. Poza tym zakładając na nie kółko sprężynowe otrzymamy całkiem ciekawy i funkcjonalny zarazem breloczek.

Na koniec pozostawiamy otwieracz, który ze względu na swój duży rozmiar jest dość nieporęczny, ale za to najbardziej solidny. Model ten również wyposażony jest w otwór na kółko sprężynowe, a jego wytrzymałość zwiększona jest dzięki monecie, którą umieszczamy w specjalnie przeznaczonym na nią otworze. To właśnie ona podważa kapsel, więc sam wydruk nie powinien nam się w trakcie tej czynności uszkodzić.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj otwieracze prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments