Projekt tygodnia – zwijak do przewodu od myszy komputerowej

Kategoria: Projekty 3D 21 lip 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy dwa wizytowniki. Dzisiaj, tą samą metodą, zrobimy dwie wersje zwijaka do przewodu myszy komputerowej.

Niezależnie od tego czy posiadamy komputer stacjonarny, czy laptop, mysz komputerowa jest najczęściej używanym przez nas, podczas pracy z interfejsem graficznym systemu operacyjnego, urządzeniem wskazującym. Jeżeli nie korzystamy z wersji bezprzewodowej, to najczęściej musimy zmagać się z plączącym się po naszym biurku kablem. Dzisiaj postaramy się znaleźć rozwiązanie na tego typu problemy.

Projekty, które będziemy dzisiaj drukować pochodzą z portalu MyMiniFactory. Wykonamy dwie wersje tego samego rozwiązania. Pierwsza nieco bardziej minimalistyczna i składająca się z zaledwie dwóch elementów, druga z kolei składa się z trzech elementów i jest nieco bardziej “wystylizowana”. Dzięki obu rozwiązaniom nasza mysz już nigdy nie będzie wyglądać jak ta poniżej.

Wszystkie elementy wydrukujemy na drukarce 3D UBOT 3D S+ z PLA od Spectrum Filaments. Wysokość warstwy ustawiamy na 0,2 mm, wypełnienie w zależności od modelu od 20% do 45%, a prędkość druku na 50 mm/s.

Jak już wspominaliśmy pierwsza wersja zwijaka składa się z dwóch elementów, podstawy w której znajdują się dwa bolce służące do nawijania na nie przewodu oraz wieczka. Część dolną wykonamy w kolorze pomarańczowym, a górną w białym. Po zakończeniu procesu drukowania 3D przystępujemy do składania.

Przewód myszki składamy na pół, a następnie umieszczamy go pomiędzy bolcami.

Zamykamy wieczko, a następnie kręcimy nim tak, jak pokrętłem od radia, dzięki czemu przewód zacznie się zwijać. Ustawiamy odpowiednią dla naszych potrzeb długość.

Wersja druga nie różni się co do zasady działania od swojej poprzedniczki. Składa się jednak z trzech elementów, które są ze sobą nieco bardziej spasowane. Poza tym wieczko posiada nadrukowane wypustki, które w czasie ruchu przesuwają się po elementach “koła zębatego” znajdującego się w podstawie. Ruch zwijaka jest prze to bardziej skokowy.

Zasada nawijania na niego przewodu myszki jest analogiczna jak w pierwszym przypadku.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments