Projekt tygodnia – Cessna Skylane

Kategoria: Projekty 3D 19 sie 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobiliśmy zestaw klipsów zabezpieczających filament przed rozwinięciem się na szpuli. Dzisiaj, przy pomocy plotera laserowego, wykonamy model samolotu Cessna Skylane.

Pliki projektu, który będziemy dzisiaj wykonywać pochodzą z portalu Thingiverse. Zaprojektował go użytkownik, który posiada dokładnie taki sam typ plotera, więc był to jeden z najlepiej przygotowanych projektów, jakie dotychczas wykonywałem. Wystarczyło tylko wczytać plik do Corela, a wszystkie elementy zostały ułożone idealnie na dwóch formatkach, które pozostało tylko wyciąć.

Model wykonałem ze sklejki topolowej o grubości 3 mm. Moc lasera ustawiłem na 90% i wykonałem jedno dodatkowe powtórzenie przejazdu głowicy lasera, aby mieć pewność, że wszystko zostanie przecięte do końca, bez konieczności docinania ręcznego.

Wszystkie elementy zostały wycięte prawidłowo, mogłem więc przystąpić do sklejania modelu. Tutaj jednak pojawił się mały problem. Twórca plików nie przewidział żadnej instrukcji składania, co przy mnogości wszystkich fragmentów przysporzyło niemało problemów. Jedyne na czym mogłem się wzorować to zdjęcie gotowego samolotu, wykonane w rzucie izometrycznym.

Naturalnym wydawało się rozpoczęcie sklejania od całego kadłuba. Przed sklejeniem podłogi z jednym z boków pamiętać należy o wcześniejszym umieszczeniu w nich elementów podwozia samolotu, które przygotowujemy łącząc ze sobą dwa takie same fragmenty.

Następnie doklejamy drugi bok oraz górną część kadłuba, która ułatwi nam prawidłowe ustawienie wszystkich elementów.

Doklejamy przednie oraz tylne okno, które nadadzą całej konstrukcji dodatkowej sztywności.

Fragmenty wycięte w „harmonijkę” przyklejamy jako dolną oraz górną osłonę silnika.

W kolejnym kroku mocujemy statecznik pionowy oraz poziomy…

…a następnie elementy podwozia.

Z kilku drobnych fragmentów składamy śmigło i mocujemy je we właściwym miejscu.

Na koniec pozostało nam już tylko przymocowanie skrzydeł. Najpierw przyklejmy jedno z nich, podpierając je na zastrzale, po czym analogiczną czynność wykonujemy po przeciwległej stronie.

Samolot jest gotowy i prezentuje się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marian Paździoch syn Józefa
Marian Paździoch syn Józefa
5 lat temu

Polecam przed cięciem okleić sklejkę z obu stron papierową taśmą malarską. Trochę więcej roboty ale elementy nie będą tak uwędzone. W ogóle to przesadziliście mocą cięcia.
comment image