Projekt tygodnia – klipsy zabezpieczające filament przed rozwinięciem się

Kategoria: Projekty 3D 12 sie 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy składany koszyk. Dzisiaj, posługując się tą samą metodą, wydrukujemy zestaw klipsów do zabezpieczenia filamentu przed samoistnym rozwijaniem się na szpuli.

Projekt, który będziemy dzisiaj wykonywać przyda się niejednemu użytkownikowi drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Na pewno każdemu przytrafiło się co najmniej raz samoistne rozwinięcie się filamentu lub zgubienie jego końcówki. Efektem tego zjawiska może być zaplątanie materiału na szpuli, co często doprowadza do nieudanego wydruku 3D.

Chociaż praktycznie każdy producent filamentu umieszcza na swoich szpulach specjalne otwory, w które po zakończeniu używania danego materiału wsuwamy jego końcówkę, to przeważnie zawsze przydałyby się one w innym miejscu. Dzięki wydrukowanym w 3D klipsom możemy zabezpieczyć końcówkę w dowolnym miejscu bez jakiegokolwiek kombinowania.

Wykonamy osiem różnych rodzajów klipsów, każdy w dwóch kolorach. W tym celu wykorzystamy żółto-zielony filament PLA marki Wolfix oraz pomarańczowy PLA od Spectrum Filaments. Wszystkie pliki wydrukujemy na drukarce 3D UBOT 3D S+ na warstwie o wysokości 0,2 mm oraz z wypełnieniem 50 %.

Wszystkie modele możemy podzielić na trzy kategorie. W pierwszej umieścimy te zakładane na rant szpuli, w drugiej klipsy które wciskamy na końcówkę oraz jeden z sąsiednich zwojów, a w trzeciej klipsy, które musimy przewinąć przez jeden pełen zwój i dopiero zaczepić za końcówkę filamentu.

W pierwszej kategorii znajdują się trzy klipsy. Zasada ich funkcjonowania opiera się na założeniu ich na krawędź szpuli oraz przewleczeniu lub wsunięciu przez specjalny otwór naszego filamentu.

Pierwszy model przystosowany jest do filamentów o średnicy 1,75 mm o raz 3 mm.

Drugi model przeznaczony jest tylko do tworzywa o średnicy 1,75 mm…

a trzeci… to jedyny z całego zestawienia, do którego filament nie pasuje.

W grupie drugiej znalazły się dwa klipsy. Zasada ich działania polega na tym, że zaczepiamy je o dwa zwoje, ale z racji tego, że mają one budowę otwartą, filament musimy w nie wcisnąć, co jest dość łatwe do zrealizowania. Wersję pierwszą kładziemy bezpośrednio na zwojach filamentu i oplątujemy ją nimi. Wersję drugą wciskamy bezpośrednio na zwoje. Element ten jest naprawdę bardzo mały, więc osoby z dużymi palcami mogą mieć problem z użytkowaniem tego modelu.

W grupie ostatniej znajdziemy trzy różne klipsy (model 1, model 2, model 3). Zasada ich działania jest podobna do tych z grupy drugiej, z tym że w tym wypadku pierwszy zwój musimy najpierw przeciągnąć przez otwór w klipsie, a następnie umieścić w nim końcówkę filamentu.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj modele prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments