Projekt tygodnia – uchwyt na torby z zakupami

Kategoria: Projekty 3D 26 sie 2018

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego, zrobiliśmy model samolotu Cessna Skylane. Dzisiaj, przy pomocy druku 3D w technologii FDM, wykonamy cztery rodzaje uchwytów na torby z zakupami.

Z racji rosnącej konsumpcji oraz wprowadzonego zakazu handlu w niedziele, nasze zakupy stają się coraz większe i cięższe, ponieważ często robimy je na zapas. Noszenie wżynających się w palce dłoni toreb nie należy do najprzyjemniejszych uczuć, dlatego dzisiaj właśnie wykonamy serię uchwytów, które problem ten eliminują.

Na portalu Thingiverse znajdziemy całą masę wszelkiego rodzaju uchwytów i zaczepów, które możemy bardzo szybko wydrukować w 3D. Dzisiaj wybierzemy cztery z nich i sprawdzimy ich funkcjonalność. Wszystkie modele wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+ z filamentów PLA. Aby nadać im odpowiedniej wytrzymałości ustawiamy co najmniej 60% wypełnienia i 3-4 pełne obrysy.

Pierwszy uchwyt wykonamy z modelu, który na Thingiverse znajduje się od 2012 roku i jest jednym z najpopularniejszych w tej kategorii. Jego przeznaczeniem jest noszenie co najmniej trzech siatek z zakupami. Model wygląda na dość słaby, dlatego przy jego wykonaniu nie należy żałować mu wypełnienia. Duży uchwyt na dłoń sprawia, że leży on w niej całkiem nieźle, chociaż przydało by mu się nadać lekkiego wyprofilowania, przez co komfort użytkowania byłby zdecydowanie większy.

Uchwyt numer dwa jest uchwytem najnowszym z całego zestawienia. Jego funkcjonalność jest zbliżona do modelu pierwszego, jednak pomieści on na sobie „tylko” dwie torby (zakładając, że umieścimy po jednej na każdym z wieszaków). Projekt ten jest bardzo masywny i pewnie leży w dłoniach, ale jego rozmiar sprawia, że jest on mało poręczny w przechowywaniu.

Model numer trzy jest zdecydowanie najbardziej ergonomiczny z całego dzisiejszego zestawienia. Wyprofilowana rączka sprawia, że idealnie leży w dłoni, ale stosunkowo wąski kanał sprawia, że pomieści on tylko jedną torbę z zakupami. Dodatkowym atutem jest fakt, że na uchwyt możemy założyć kółko sprężynowe i powiesić je jako breloczek na przykład przy torebce. Dzięki temu zawsze będziemy mieć go przy sobie.

Na koniec pozostawiłem uchwyt, który również przeznaczony jest do zawieszania toreb z zakupami, tyle że we wnętrzu samochodu. Pozostawione luzem siatki nie tylko mogą się rozsypać, ale też stworzyć zagrożenie dla kierującego pojazdem. Warto więc zaopatrzyć się w uchwyty, dzięki którym możemy je w jakiś sposób unieruchomić. Rozwiązaniem są właśnie takie uchwyty, które zakładamy na zagłówki przednich foteli. W tym wypadku warto jednak pamiętać, żeby nie wykonywać ich z PLA, ponieważ w upalne dni ulegną one deformacji.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments