Zarządzanie drukarką 3D – monitoring

Kategoria: Poradniki 30 sie 2018

W poprzedniej części poradnika omawialiśmy możliwość zdalnego awaryjnego wyłączania drukarki 3D. Wspominaliśmy wówczas, że taki system ma sens jedynie wówczas kiedy jesteśmy w stanie zobaczyć, że coś idzie nie po naszej myśli. Aby było to możliwe musimy mieć dostęp do zdalnego podglądu pracującej drukarki 3D. Dzisiaj właśnie omówimy sobie jeden ze sposobów realizacji tego zagadnienia.

Pełną kontrolę nad zarządzeniem naszą drukarką 3D uzyskamy wówczas, gdy będąc poza domem/biurem będziemy w stanie w dowolnej chwili kontrolować to co się na niej dzieje. Jako, że przedmiotem, który zawsze przy sobie mamy jest smartfon, nie ma lepszego urządzenia, które moglibyśmy do tego wykorzystać. Wiemy już, że z ekranu naszego telefonu możemy odłączyć zasilanie drukarki 3D. Dzisiaj poznamy jeden ze sposobów, aby na tym samym ekranie mieć podgląd z procesu drukowania 3D.

Najprostszym sposobem na realizację kwestii monitoringu są kamery IP z łącznością WiFi. W tym wypadku wybór czegoś odpowiedniego może okazać się naprawdę trudny. Przede wszystkim na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych tego typu rozwiązań, a pośród nich cała masa kamer kiepskiej jakości. Czym zatem kierować się przy ich zakupie?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiednio sprecyzować swoje potrzeby. Na tej podstawie będziemy w stanie nieco zawęzić krąg naszych poszukiwań. Do najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę zaliczyć możemy: rozdzielczość kamery, możliwość jej obracania, kąt widzenia, tryb podczerwieni, możliwość wykrywania ruchu, dwukierunkowe przekazywanie dźwięku, etc.

Jedną z kamer spełniających powyższe kryteria jest zakupiona przeze mnie Yi Dome. Zdecydowałem się na nią przede wszystkim ze względu na dobre recenzje, które po niemal półtorarocznym okresie użytkowania mogę w pełni potwierdzić. Koszt zakupu tego urządzenia na polskim rynku to około 300 zł, kupując bezpośrednio na jednym z chińskich portali udało mi się „upolować” go za połowę tej kwoty. Przyznać się jednak muszę, że skorzystałem z posiadanych kuponów, które mocno obniżyły jego cenę.

W zestawie z kamerą, poza różnymi ulotkami i instrukcjami, znajdziemy przewód zasilający oraz uchwyt montażowy, który umożliwi nam przymocowanie kamery do sufitu. Yi Dome bez najmniejszego problemu łączy się z naszą siecią WiFi i po kilku sekundach możemy obserwować obraz z kamery za pomocą specjalnej, dedykowanej aplikacji.

Omawiana kamera ma rozdzielczość HD (1280 x 720 px) i okazuje się, że nie jest to wartość wystarczająca. Wprawdzie sprawdza się ona bardzo dobrze w momencie kiedy monitorujemy jedną drukarkę 3D i umieścimy ją bezpośrednio przed nią, ale obrócenie jej i podgląd kolejnego urządzenia, które znajduje się dalej nie jest komfortowe, ponieważ obraz jest wówczas mniej czytelny. Idealnym rozwiązaniem była by rozdzielczość Full HD, 2K lub 4K.

Yi Dome posiada bardzo szerokie kąty widzenia. Za pomocą wirtualnego manipulatora na ekranie smartfona możemy obracać nią 345 stopni w poziomie oraz 115 stopni w pionie. Ciekawą funkcją są tak zwane zakładki. Monitorując kilka drukarek 3D, po najechaniu na każdą z nich możemy dodać jej położenie do zakładek. Chcąc następnie przestawić obraz na któreś z konkretnych urządzeń wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę, a kamera automatycznie ustawi się pod zapamietanym wcześniej kątem.

Niemniej przydatną funkcją jest możliwość oglądania obrazu w trybie nocnym. Docenią ją przede wszystkim posiadacze fotopolimerowych drukarek 3D.  Dzięki niej możemy zajrzeć do komory drukarki, tak jakbyśmy patrzyli przez przeźroczyste szkło. Możemy zatem sprawdzać poprawność drukowania modeli lub przynajmniej ocenić, czy model nie odkleił się od platformy.

Wbudowany mikrofon oraz głośnik pozwalają nam również na przekazywanie dźwięku w okolice kamery, jak również zbieranie odgłosów z pomieszczenia, w którym znajduje się drukarka 3D.Z funkcji, które wprawdzie nie mają sensu przy monitorowaniu drukarki 3D, ale mogą przydać się w domu lub biurze jest możliwość wykrywania ruchu. W momencie kiedy to nastąpi kamera wykonuje zdjęcie i przesyła je automatycznie na nasz telefon.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments