Afinia H400+ – drukarka 3D dostosowana do potrzeb sektora edukacji

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 15 wrz 2018

Mająca swoją siedzibę w Minneapolis, amerykańska firma Afinia 3D, specjalizuje się w produkcji drukarek 3D przeznaczonych przede wszystkim dla potrzeb sektora edukacji, chociaż w jej ofercie znajdziemy również konstrukcje zaprojektowane dla hobbystów i branży przemysłowej. Ich najnowsze urządzenie H400+ jest bezpośrednim następcą modelu H400. Zmiany jakie zaoferował producent jeszcze bardziej przystosowują je do potrzeb szkół i uczelni.

Podstawowym elementem wyposażenia jakim powinna charakteryzować się drukarka 3D przeznaczona dla dzieci i młodzieży, a w jaki wyposażono H400+, jest zamknięta komora robocza z wbudowanym filtrem węglowym oraz HEPA. Eliminuje to nieprzyjemny zapach wydostający się z wnętrza oraz filtruje większość emitowanych w czasie topienia termoplastów szkodliwych nanocząstek.

Obszar roboczy urządzenia mieści się w zakresie 120 x 120 x 120 mm. Platformę możemy rozgrzać do 70oC, a głowicę drukującą do 299oC. Warunki takie, przynajmniej w teorii, powinny wystarczyć dla najpopularniejszych na rynku filamentów, w praktyce może pojawić się jednak problem z tworzywami o większym skurczu, takimi jak na przykład ABS. W konstrukcji nie zabrakło również automatycznej kalibracji prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej oraz wznawiania wydruku po awarii zasilania.

Wbudowany, kolorowy 4,3” ekran dotykowy został wyposażony w kilka dodatkowych funkcji, pośród których znajdziemy między innymi  możliwość uaktualniania oprogramowania drukarki 3D. Z racji tego, że szkoły rzadko kiedy korzystają z sieci WiFi, model H400+ został tego sposobu łączności pozbawiony. Zamiast niego wbudowano tradycyjne gniazdo Ethernet.

Najciekawszą funkcjonalnością jest jednak kolejka drukowania. W momencie kiedy drukarka 3D połączona jest ze szkolną siecią, wszyscy użytkownicy mogą wysyłać do niej swoje projekty, które będą kolejkowane. W momencie kiedy zakończy się proces aktualnego druku 3D, a użytkownik przygotuje urządzenie do dalszej pracy, możemy zdecydować się na uruchomienie pierwszego w kolejności lub dowolnie wybranego pliku oczekującego.

Afinia 3D H400+ wyceniona została na 749 $.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.afinia.com

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments