C13 Geometry Set – test zestawu kreślarskiego

Kategoria: Testy 11 wrz 2018

W czerwcu bieżącego roku, na Kickstarterze miała miejsce kampania, na której można było nabyć zestaw kreślarski wykonany z włókna węglowego. Po dwóch miesiącach oczekiwania, a zarazem przed przewidywanym terminem, zakupiony przeze mnie pakiet trafił do mojej skrzynki pocztowej. Przyjrzyjmy mu się więc nieco bliżej i sprawdźmy, czy są to tylko zwykłe „linijki”, czy warto było zapłacić za nie 25 GBP.

Twórcą wspomnianej kampanii była brytyjska firma Carbon 13, która jak sama nazwa wskazuje specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju przedmiotów wykonanych z włókna węglowego. Na swoim koncie mają już cztery zakończone ogromnym sukcesem kampanie. Dwie pierwsze promowały super wytrzymałe i super lekkie linijki, trzecia skupiała się na sprytnym pomyśle przesłony umożliwiającej zasłanianie obiektywu kamer montowanych w laptopach, telefonach komórkowych i innych tego typu urządzeniach, a ostatnia to ta, z której zestaw będziemy dzisiaj omawiać.

Kampania umożliwiała zakup wybranych, pojedynczych modeli linijek lub całego zestawu. Ceny poszczególnych egzemplarzy wahały się od 5 GBP do 10 GBP, a za komplet składający się ze wszystkich dostępnych modeli zapłacić trzeba było od 25 GBP do 28 GBP. Planowana wysyłka miała rozpocząć się we wrześniu. Mój wybór padła na pełen pakiet, a paczkę otrzymałem kilka dni przed końcem sierpnia.

Otrzymując odpowiednio wcześniej numer śledzenia DHL, do ostatniej chwili nie byłem pewien kto i co do mnie wysłał. Pierwszy rzut oka na paczkę również nie zdradzał szczegółów jej zawartości. Dopiero w trakcie rozpakowania okazało się, że jest to właśnie „przedwcześnie” wysłany C13 Geometry Set.

Przypomnijmy sobie co konkretnie powinno znaleźć się w komplecie, zestawiając opisy producenta ze zdjęciami rzeczywistymi:

  • C15 SuperLight – linijka o długości 15 cm z podziałkami w systemie metrycznym oraz imperialnym. Jest niezwykle lekka, elastyczna i cienka. Jej grubość to zaledwie 0,5 mm, dzięki czemu jest niemal niewidoczna podczas przechowywania jej na przykład w zeszycie lub notatniku.
  • C31 SuperLight – C31 to nowa odmiana bohatera drugiej kampanii Carbon 13. Względem swojego poprzednika jest lżejsza oraz przeprojektowano nieco jej kształt. Linijka posiada długość 31 cm i charakteryzuje się dużą elastycznością i odpornością na złamania.
  • U-square „Super8 – Jej nazwa pochodzi od kształtu oraz długości najdłuższej skali. Forma linijki przypomina kształtem literę „U”, a jej wymiary sprawiają, że idealnie mieści się w portfelu, w przegródce na kartę kredytową. Dzięki temu zawsze można mieć ją przy sobie i wykorzystać w razie konieczności wykonania szybkiego pomiaru. Linijka sprawdzi się również zimą, ponieważ można przy jej pomocy na przykład zeskrobać szron z szyby samochodu. Jej grubość jest nieco większa i wynosi 0,8 mm. Umieszczono na niej aż sześć podziałek, cztery metryczne oraz dwie imperialne.
  • Large Square SL – ekierka skalowana domyślnie w systemie metrycznym (na życzenie może być wykonana w systemie imperialnym), której grubość wynosi zaledwie 0,5 mm. Jej wymiary sprawiają, że mieści się w zeszycie o rozmiarze A5 lub większym. Poza podziałką pokrywającą całą długość najdłuższego boku, wyposażono ją również w kątomierz oraz zestaw gotowych do odrysowania okręgów o różnych średnicach.
  • Small Square SL – kolejna ekierka posiadająca większość cech swojej „większej siostry” (brak w niej otworów do rysowania okręgów) o rozmiarach sprawiających, że mieści się w dłoni, w notatniku o rozmiarze A7 lub w portfelu.

Obraz rzeczywisty otrzymanych linijek nie odbiega praktycznie wcale od tego co prezentowane było podczas kampanii. Wszystkie elementy prezentują się bardzo dobrze i wykonano je z należytą starannością. Na pierwszy rzut oka wszystkie krawędzie wyglądają na równe i gładkie, jednak widzący zwykle nieco więcej obiektyw aparatu pozwala nam dostrzec, że nie jest tutaj jednak idealnie.

Zgodnie z zapewnieniami producenta, wszystkie elementy są niemal niezniszczalne. Wprawdzie nie siliłem się zbytnio na ich uszkodzenie, ale jestem w stanie wygiąć je w kształty niemożliwe do uzyskania w przypadku tradycyjnych, wykonanych z innych tworzyw linijek. Można więc mieć pewność, że w przypadku posiadania C13 Geometry Set, wyciągając linijkę z piórnika, plecaka lub kieszeni mamy niemal pewność, że będzie ona w jednym kawałku.

Sprawdzając poprawność wykonanej podziałki nie można się do niczego przyczepić. Linijka o długości 80 mm, według pomiarów przy pomocy suwmiarki ma 80,01 mm.

Nieco gorzej jest jednak z jakością samej podziałki. Na jednej z ekierek można zaobserwować rozmazania na niektórych ze znaczników milimetrowych.

Wytrzymałość farby, przy pomocy której naniesiono podziałkę stoi na standardowym poziomie. Nie ma możliwości zdrapania jej przy pomocy paznokcia, ale dla nożyka tapicerskiego nie jest to już żaden problem.

Wykonując ten sam test na mojej ponad piętnastoletniej linijce efekt był jednak ten sam.

C13 Geometry Set nie nadaje się raczej dla młodszych dzieci, w niektórych przypadkach może być niebezpieczny nawet dla dorosłych. Wykonane z włókna węglowego elementy o grubości rzędu 0,5 mm są niezwykle ostre. Dotyczy to szczególnie spiczastych zakończeń ekierek, którymi naprawdę można zrobić sobie krzywdę. Przecięcie banana przy pomocy małej ekierki nie wymaga żadnego wysiłku, zrobimy to z taką samą łatwością jak cięcie owoców we Fruit Ninja. Jak widać linia cięcia jest gładka i bez żadnych poszarpanych krawędzi.

Podsumowanie

25 GBP to niemało za zestaw zwykłych linijek. Na szczęście C13 Geometry Set nie jest zestawem zwykłych linijek. Za te pieniądze otrzymujemy pakiet narzędzi specjalistycznych, które szczególnie sprawdzą się w trudnych warunkach, a więc są idealne dla architektów, projektantów, geodetów, archeologów i innych zawodów, którym nie straszna praca w terenie. Dla dziecka jednak raczej bym go nie kupił.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments