Dazz 3D – kolejna fotopolimerowa drukarka 3D pracująca w technologii UV LCD

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 05 wrz 2018

W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój rynku fotopolimerowego druku 3D. Poza nielicznymi firmami z Europy i Stanów Zjednoczonych trend ten dotyczy przede wszystkim producentów z Państwa Środka. Dazz 3D wywodzi się właśnie z tego regionu.

Producent Dazz 3D pochodzi z Chin i swoich sił, tak jak większość tego typu przedsiębiorców, postanowił spróbować startując ze swoim urządzeniem na Kickstarterze. Wybór ten okazał się niezwykle trafny, ponieważ ich drukarka 3D bije rekordy popularności. Na ponad miesiąc przed końcem zbiórki udało się już zebrać niemal 150.000 $ z zakładanych 30.000 $. Na tę kwotę złożyło się już ponad stu siedemdziesięciu użytkowników.

Urządzenie pracuje w oparciu o technologię UV LCD. Polega ona na naświetlaniu żywicy fotopolimerowej za pomocą ekranu LCD podświetlanego diodą LED UV. Każda kolejna warstwa modelu wyświetlana jest w formie obrazu, na którym żywica ulega polimeryzacji. Dokładność warstwy, czyli rozdzielczość XY drukarki 3D definiowana jest jako wielkość piksela i zależna jest zarówno od rozdzielczości ekranu, jak również jego wielkości.

Największym problemem nowopowstających drukarek 3D tego typu jest ich do bólu odtwórcze podejście. Wszystkie te urządzenia kopiują swoje rozwiązania i oferują dokładnie to samo. Wszystkie wykorzystują dokładnie ten sam ekran LCD o wielkości 5,5” i rozdzielczości 2560 x 1440 px, co przekłada się na rozdzielczość XY wynoszącą 47 mikrometrów.

Dazz 3D odrobiła jednak pracę domową i pokusiła się o jakieś „innowacje”. Wersja Pro tego modelu wyposażona została chociażby w system oczyszczania powietrza składający się z wentylatora oraz filtra węglowego. Urządzenie to posiada również system automatycznego poziomowania platformy roboczej oraz (zrealizowany przy pomocy odwróconej do góry dnem butelki) system uzupełniania żywicy w kuwecie. Z funkcjonalności bardziej rozpowszechnionych znajdziemy tutaj również siedmiocalowy, dotykowy ekran LCD, służący do obsługi drukarki 3D.

Dazz Pro (w wersji Early Bird) wyceniono na 899 $, a za wersję Basic, którą okrojono z panelu dotykowego, systemu uzupełniania żywicy oraz systemu filtrowania powietrza, zapłacić trzeba 599 $.

Źródło: www.kickstarter.com, www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments