IKEA planuje wprowadzić personalizowane przy pomocy skanowania i drukowania 3D krzesła dla graczy

Kategoria: Projekty 3D 11 wrz 2018

IKEA, szwedzki gigant branży meblarskiej oraz producent niezliczonej ilości akcesoriów wyposażenia wnętrz od dawna dobrze kojarzy się społeczności skupionej wokół niskobudżetowego druku 3D. Produkowane przez nich przedmioty idealnie nadają się bowiem do przeróbek, czego potwierdzenie możemy znaleźć na licznych blogach i forach internetowych, gdzie użytkownicy prezentują swoje projekty określane mianem „IKEA hack”. Firma zdaje się coraz bardziej dostrzegać ten potencjał i powoli sama wprowadza do swojej oferty akcesoria wykonane przy udziale technologii przyrostowych. Jednym z kolejnych tego typu projektów ma być personalizowane krzesło dla graczy.

Na całym świecie jest ponad dwa miliardy graczy komputerowych i konsolowych. Jest to ogromna społeczność (czyli potencjalna grupa klientów), która stanowi łakomy kąsek dla producentów przeznaczonych dla nich akcesoriów. Firmy te dwoją się i troją aby dostosować swoje produkty, tak by sprostać ich wysokim oczekiwaniom. Drugim najważniejszym, po samym sprzęcie do grania, akcesorium są oczywiście fotele i krzesła. Koszt dobrego zestawu może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Podstawowymi parametrami, jakimi charakteryzuje się dobry fotel dla gracza są oczywiście mobilność oraz wygoda. Mobilność to po prostu odpowiednio dobrane kółka, a jeśli chodzi o wygodę to nie znajdziemy nic lepszego, niż coś co jest wykonane na zamówienie pod określonego użytkownika. Taką możliwość ma udostępnić IKEA pod postacią personalizowanego krzesła Ubik.

Samo krzesło jest dość standardowe i bliżej mu do taboretu niż prawdziwego fotela. To co jest indywidualne dla każdego użytkownika to specjalne ażurowe nakładki dostosowane do kształtu jego ciała. Odwzorowywanie odbywa się na podstawie informacji pozyskanych ze skanów 3D danych biometrycznych. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów na realizację zamówienia trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni.

Idealne, zgodne z naszą anatomią wyprofilowanie ma nie tylko gwarantować niezwykłą wygodę, ale też zapobiegać lub łagodzić, wynikające z wielogodzinnego przesiadywania przed komputera, bóle kręgosłupa. Podczas prac nad prototypami krzesła jego projektanci współpracowali i zasięgali porad od najlepszych zespołów e-sportowych.

Personalizowane krzesło Ubik ma trafić do oferty dopiero w 2020 roku i dostępne będzie przez ograniczony czas.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments