Koleje holenderskie korzystają z drukowanych w 3D części zamiennych

Kategoria: Projekty 3D 08 wrz 2018

Specjalistyczne maszyny oraz ciężki sprzęt, aby zachować swoją pełną sprawność, wymagają ciągłej opieki serwisowej. Problem w tym, że dostępność części do tego typu urządzeń jest mocno ograniczona, a ich magazynowanie drogie w utrzymaniu. Fakt ten wykorzystują wielkie firmy zajmujące się usługami druku 3D, oferując szybkie wydruki tych elementów na żądanie. Jedną z organizacji, która postanowiła wykorzystać ten potencjał są holenderskie koleje Nederlandse Spoorwegen.

Dostawcą wspomnianych usług z zakresu druku 3D jest firma DiManEx. Na początku bieżącego roku mogliśmy przeczytać informacje, że nawiązała ona współpracę na dostarczanie części zamiennych dla holenderskiej armii, także posiada już na tym polu niemałe doświadczenie. Na mocy podpisanych właśnie porozumień podobny zakres usług będzie świadczony holenderskim kolejom.

Tradycyjna produkcja niezbędnych “zamienników” wymaga dużych zamówień i jest dość czasochłonna. Duże zamówienia to nie tylko dodatkowe koszty związane z nadmiarową ilością, ale też przede wszystkim dodatkowe koszty przeznaczone na magazynowanie i konserwację tych elementów. Z pomocą druku 3D Nederlandse Spoorwegen może zamówić jedną tylko część oszczędzając nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, dzięki czemu skraca okres niezbędny do obsługi technicznej, co pozwala na uniknięcie przestojów i niedoborów maszyn wożących pasażerów na trasach kolejowych.

Pierwszy pociąg z drukowanymi w 3D elementami jest już od jakiegoś czasu w eksploatacji. W chwili obecnej zakres dostępnych (i wykonanych w tej technologii) części zamiennych wynosi około dwudziestu rodzajów. Do końca roku ma być ich już ponad 50. Elementy te wykonane są zarówno z tworzyw sztucznych, jak i metalu, a przykładowymi realizacjami są na przykład wtyczka systemu nagłośnienia oraz ramka panelu sterowniczego maszynisty.

Źródło: www.3ders.org

Zdjęcie przewodnie: www.tripadvisor.com.au

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments