Naukowcy opracowali metodę druku lekkich, wytrzymałych struktur przy pomocy drukarek 3D FDM oraz polimerów ciekłokrystalicznych

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Materiały do druku 3D 19 wrz 2018

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali metodę drukowania 3D wytrzymałych i lekkich struktur inspirowanych materiałami występującymi w przyrodzie. Do ich uzyskiwania wykorzystują zwykłe drukarki 3D typu FDM oraz polimery ciekłokrystaliczne.

Stosowanie tego typu struktur jest wymagane wszędzie tam, gdzie liczy się duża wytrzymałość oraz lekkość konstrukcji. Najczęściej więc możemy znaleźć je w samolotach, samochodach oraz implantach biomedycznych. Produkcja tego typu obiektów wymaga dużych nakładów pracy oraz energii, dlatego właśnie technologia opracowana w Zurychu może przyczynić się ich jeszcze większego spopularyzowania.

W procesach badawczych naukowcy inspirowali się dwoma występującymi w naturze materiałami – pajęczyną oraz drewnem. Nić pajęcza zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości mechaniczne odpowiedniemu ukierunkowaniu białek jedwabiu na poziomie molekularnym. Podobne uporządkowanie udało się odtworzyć na drukarce FDM, przy użyciu polimeru ciekłokrystalicznego. Z drewna zaczerpnięto z kolei naturalne zdolności żywej tkanki do układania swoich włókien wzdłuż linii największych naprężeń, dostosowując w myśl tej zasady orientację układanych w czasie drukowania ścieżek materiału.

Otrzymane rezultaty charakteryzują się niespotykaną dotychczas sztywnością i wytrzymałością, spośród wszystkich, dostępnych na rynku druku 3D materiałów polimerowych. Otwiera to drogę do większej swobody projektowej i tworzenia konstrukcji, które do tej pory ograniczane były dostępnymi procesami produkcyjnymi.

Źródło: www.3ders.org

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments