PostPro3D – urządzenie do wygładzania wydruków 3D wykonanych z elastomerów i nylonu

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Warsztat 18 wrz 2018

Jedną z głównych przyczyn, zniechęcającą użytkowników do druku 3D są wynikające ze sposobu działania tej technologii prążki oraz (w zależności od stosowanej technologii) chropowate powierzchnie. Dla niektórych być może jest to zaleta, ale dla większości mimo wszystko efekt niepożądany. Z tego właśnie względu na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które pozwalają na zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się tych „artefaktów”. Jednym z nich jest PostPro3D, a jego największą zaleta fakt, że działa na tworzywach uznawanych za bardzo trudne w obróbce.

Jedną z wielu metod na eliminację prążków jest drukowanie na możliwie jak najmniejszej wysokości warstwy, ale to niestety prowadzi do drastycznego wydłużenia czasu budowania obiektu. Kolejnym sposobem jest obróbka mechaniczna, która z kolei niesie ze sobą dodatkowe nakłady żmudnej, i często wymagającej dużej precyzji, pracy. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się więc urządzenia, które wykonują ten proces automatycznie, przy udziale różnego rodzaju środków chemicznych. Niestety ich możliwości ograniczają się wyłącznie do obróbki tworzyw podstawowych, które równie dobrze moglibyśmy potraktować chemią ręcznie. PostPro3D działa na elastomerach oraz nylonie, które są trudne w obróbce zarówno chemicznej, jak i mechanicznej.

Twórcą PostPro3D jest brytyjska firma Additive Manufacturing Technologies (AMT). Urządzenie to działa w opatentowanej technologii Boundary Layer Automated Smoothing Technology (BLAST), która w procesie fizyko-chemicznym jest w stanie wygładzać nawet najbardziej złożone i trudnodostępne obszary modelu 3D, bez ingerencji w jego właściwości mechaniczne.

Komora robocza omawianego urządzenia mieści się w przestrzeni 600 x 400 x 400 mm i pozwala na równoczesną pracę nad kilkoma elementami. Standardowy cykl wygładzający trwa od 90 minut do 120 minut. Po tym czasie model jest gotowy do zastosowania końcowego. Według producenta, przy pomocy PostPro3D, jesteśmy w stanie uzyskać powierzchnię o chropowatości z odchyłką od zakładanej geometrii mniejszą niż 1 mikrometr, dla modeli wykonanych w technologii SLS, HP Multi Jet Fusion, High Speed Sintering lub FDM.

PostPro3D można zamawiać w cenie 75.000 €. W chwili obecnej data dostawy planowana jest na czwarty kwartał bieżącego roku.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments