Prusament – nowa marka filamentów od Prusa Research

Kategoria: Materiały do druku 3D 21 wrz 2018

Josef Prusa to wizjoner druku 3D, który zamiast skupiać się na wypuszczaniu na rynek coraz to nowszych modeli drukarek 3D, systematycznie uaktualnia i ulepsza swój flagowy model Prusa i3. Biorąc pod uwagę popularność tej konstrukcji strategia ta sprawdza się pod każdym względem. Za sprawą swojego nowego projektu Prusa ma szansę, z najpopularniejszego producenta drukarek 3D, stać się najpopularniejszym producentem filamentu do nich.

Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się już kilka miesięcy temu, ale teraz informacja ta została w pełni potwierdzona. Początkowo w ofercie pojawi się tylko PLA, ale w najbliższym czasie spodziewać możemy się również PETG oraz ASA. Jak można zauważyć z opisów zamieszczonych w sieci jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych nowego tworzywa będzie przede wszystkim jakość oraz jej kontrola.

Pierwszym wyznacznikiem dobrego filamentu jest jego średnica. Dotychczasowo przestrzegany przez producentów zakres +/- 0,5 mm jest dla Prusy stanowczo za duży, ponieważ oznacza on, że na tej samej szpuli możemy znaleźć nitkę o średnicach 1,70 mm oraz 1,80 mm, co przekłada się na utratę całkowitej objętości o 11,4%. Akceptowalna przez czeską firmę odchyłka wynosi więc nieco mniej, czyli 20 mikrometrów. Nad pomiarem tego parametru czuwają czujniki, które dokonują ponad 4700 pomiarów na sekundę.

Wyniki pomiarów z każdej szpuli są gromadzone, a dostęp do nich można uzyskać skanując znajdujący się na każdej szpuli kod QR. Każdy użytkownik ma więc możliwość sprawdzenia parametrów konkretnej szpuli, którą trzyma w rękach. Dane do jakich mamy dostęp to waga, długość, średnica, maksymalne oraz standardowe odchylenie średnicy oraz owalność filamentu.

Dodatkowym parametrem, na który większość użytkowników nie zwraca uwagi, a wydaje się być ważnym dla Prusa Research jest utrzymanie spójnego koloru na całej szpuli filamentu. Specjalne systemy cały czas monitorują odcień koloru, a szpula która nie jest zgodna z założoną specyfikacja zostaje odrzucona w procesie produkcyjnym. To na co można zwrócić również uwagę przeglądając zdjęcia szpul to prefekcyjne nawinięcie filamentu, przez co istnieje mniejsze ryzyko jego zaplątania się.

Prusament PLA jest obecnie dostępny w zaledwie czterech kolorach: Silver, Galaxy Black, Lipstick Red oraz Azure Blue. Za szpule tworzywa zapłacimy 24,99 €.

Źródło: www.3ders.org

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments