Tethon 3D opracowuje pracującą w technologii DLP drukarkę 3D do metalu i ceramiki

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Materiały do druku 3D 17 wrz 2018

Amerykańska firma Tethon 3D znana jest z produkcji nietypowych żywic fotopolimerowych, pośród których najbardziej charakterystyczna jest Porcelite, czyli ta pozwalająca na tworzenie modeli ceramicznych, oraz Ferrolite, z której po wypaleniu otrzymujemy wydruki metalowe. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy ma być stworzenie własnej drukarki 3D DLP, która będzie mogła współpracować z tymi tworzywami.

W przypadku filamentów przeznaczonych do drukarek 3D typu FDM możemy dokonać uproszczonego ich podziału na materiały klasyczne oraz specjalne. Podobnej klasyfikacji możemy się trzymać w odniesieniu do żywic fotopolimerowych. Do tej drugiej grupy z pewnością zaliczyć możemy Porcelite oraz Ferrolite. Dla obu tych żywic właściwy postprocesing odbywa się w piecu, w którym następuje ich wypalenie.

Źródło: www.tethon3d.com

Oferowane przez Tethon 3D fotopolimery kompatybilne są z wieloma dostępnymi na rynku drukarkami 3D typu DLP oraz SLA. Ze względu na różnorodną konfigurację tych urządzeń uzyskane rezultaty mogą być bardziej lub mniej satysfakcjonujące. Z tego właśnie względu producent ten, w ramach uzyskanego dofinansowania, rozpoczął prace rozwojowe nad własną drukarką 3D, która będzie dostosowana do druku 3D z ceramiki i metalu. Ma to być pierwsze tego typu urządzenie na rynku.

Źródło: www.tethon3d.com

Ciekawostką jest fakt, że Tethon 3D jest od kilku lat w posiadaniu patentu na ceramiczną odmianę technologii Binder Jetting, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że to właśnie na niej będzie bazować powstająca drukarka 3D. Projekt opracowywany jest wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Nebrasce, którzy specjalizują się w materiałach ceramicznych.

Źródło: www.tethon3d.com

W pierwszej kolejności opracowana zostanie drukarka 3D klasy desktop, ponieważ proces jej projektowania oraz wprowadzania na rynek ma być szybszy i tańszy. W przypadku dobrego przyjęcia urządzenia wykonana zostanie analiza sprawdzająca czy będzie zapotrzebowanie na systemy o większych gabarytach, przeznaczone dla potrzeb przemysłu.

Zgodnie z zapewnieniami kierownictwa firmy, będzie ona nadal oferować specjalistyczne tworzywa przeznaczone dla dostępnych na rynku urządzeń, ale nowa drukarka 3D będzie posiadać swoje własne dedykowane materiały, które będą z nią w pełni kompatybilne.

Źródło: www.all3dp.com, www.tethon3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments