Aplikacje mobilne – Print 3D Cost – kalkulator kosztów druku 3D

Kategoria: Programy i strony www 10 paź 2018

W poprzedniej części naszego zestawienia opisywaliśmy aplikację Fast SL Viewer, której głównym zadaniem jest szybki podgląd plików STL na ekranach naszych urządzeń mobilnych. Dzisiaj omówimy sobie aplikację Print 3D Cost, która może posłużyć nam do kalkulacji kosztów druku 3D.

Jeżeli nie jesteśmy producentem lub dystrybutorem filamentu do drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, to z reguły staramy się liczyć z jego kosztami i uwzględniać jego zużycie w swoich kalkulacjach. Szczególnie istotne jest to w przypadku drukowania usługowego, kiedy musimy przygotować wycenę dla naszego klienta. Koszt filamentu to jednak nie jedyny parametr, który musimy uwzględniać, równie istotny jest czas druku 3D, zużycie prądu czy na przykład nasza marża. Omawiana aplikacja w swoich wyliczeniach uwzględnia właśnie te oraz kilka innych parametrów.

Dwie największe „wady” aplikacji Print 3D Cost to interfejs w języku francuskim oraz wyliczenia prezentowane wyłącznie w walucie Euro. Pierwszy problem można obejść korzystając z własnej intuicji, ponieważ nie jest trudno domyślić się o jaki parametr chodzi (w razie potrzeby można również posłużyć się słownikiem, ale będzie to konieczne zapewne tylko przy pierwszym uruchomieniu), kwestia waluty również nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ możemy posługiwać się samymi wartościami liczbowymi, przekładając je ostatecznie na złotówki.

Aby nasze wyliczenia były jak najbardziej precyzyjne i zgodne z rzeczywistością, w pierwszej kolejności musimy skonfigurować parametry, na których będą one wykonywane. Dane, które musimy zdefiniować to cena materiału (możemy wprowadzić wartość dla dwóch różnych tworzyw), waga filamentu której dotyczy cena, taryfa na podstawie której wyliczany będzie koszt zużycia prądu, koszt akcesoriów wspomagających, takich jak podkładki i inne środki adhezyjne, stawka za minutę druku 3D oraz nasza marża.

Proces obliczania kosztu wydruku 3D jest uproszczony do granic możliwości. W pierwszej kolejności musimy wybrać jeden z dwóch rodzajów materiałów, następnie wpisujemy wskazaną przez slicer szacowaną wagę modelu, który chcemy wydrukować oraz czas, który będzie nam do tego potrzebny.

Po kliknięciu w przycisk kalkulacji otrzymujemy wyliczony koszt druku 3D naszego obiektu.

Przycisk „Detail” rozwija listę, na której możemy przeanalizować wszystkie obliczenia.

Print 3D Cost jest aplikacją do bólu prostą i raczej mało rozbudowaną, ale właśnie to stanowi o jej zaletach. Pełną jej funkcjonalność moglibyśmy z powodzeniem zawrzeć w krótkiej formule w arkuszu kalkulacyjnym, ale o wiele wygodniej wykonywać tego typu obliczenia na ekranie naszego smartfonu, który zawsze mamy przy sobie.

Ocena aplikacji: 6/10

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments