iPen – bezprzewodowy długopis 3D z ładowarką w postaci stacji dokującej

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 28 paź 2018

Jak wynika z naszego rankingu najpopularniejszych długopisów 3D urządzenia te cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie dziwi więc fakt, że twórcy starają się to wykorzystać, wypuszczając na rynek coraz to nowsze wariacje na ich temat. iPen to kolejny długopis 3D, który próbuje przekonać do siebie użytkowników, robiąc to na portalu Kickstarter.

Jeśli chodzi o sam wygląd to trudno doszukiwać się tutaj jakiejś rewolucji. iPen wygląda tak jak setki innych długopisów 3D. Być może jego wymiary są nieco bardziej kompaktowe, ale niekoniecznie musi to zostać uznane za jego zaletę, niektórzy użytkownicy mogą bowiem stwierdzić, że może on przez to leżeć nieco mniej pewnie w dłoni.

Długopisy 3D z reguły uznawane są za urządzenia mobilne. Jeżeli ktoś jest w stanie porównywać je z klasycznymi drukarkami 3D, to faktycznie bez najmniejszego problemu możemy zabrać je ze sobą wszędzie. Większość z nich pracuje jednak wyłącznie na bezpośrednim zasilaniu z gniazda elektrycznego, co nieco zaburza ideę samej mobilności. iPen jest bezprzewodowym długopisem 3D. Jego przewagą nad podobnymi rozwiązaniami może być jednak fakt zastosowania specjalnej stacji dokującej.

W momencie kiedy odkładamy urządzenie do stacji, jest ono automatycznie doładowywane, pełny cykl ładowania trwa jednak około 70 minut. Sama stacja dokująca również wyposażona jest we własny akumulator, co pozwala nam na wykorzystywanie jej jako powerbank.

iPen działa wyłącznie z niskotemperaturowym filamentem PCL, co można uznać zarówno za zaletę, jak i za wadę. Problemem może okazać się ograniczenie do stosowania jakichkolwiek innych tworzyw. Z racji tego, że temperatura topienia PCL wynosi około 50-60oC, to zapewne urządzenie to nie rozgrzewa się do o wiele większej wartości. Eliminuje to chociażby możliwość korzystania z popularnego PLA. Z drugiej jednak strony iPen staje się przez to o wiele bezpieczniejszy, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników.

Koszt najtańszego zestawu iPen to jedyne 39 $. W cenie tej, oprócz samego urządzenia, dostajemy również startowy zestaw filamentów oraz LED’owy czujnik wstrząsów i opaskę magnetyczną, które pozwolą nam na wykonanie kilku ciekawych projektów.

Źródło: www.kickstarter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments