Niezbędnik drukarza 3D – technologia FDM

Kategoria: Podstawy druku 3D 29 paź 2018

Zakup drukarki 3D nie stanowi już takiego wyzwania jak jeszcze kilka lat temu i nie nadwyręża zanadto domowego budżetu, ponieważ najprostsze modele możemy kupić już w cenie kilkuset złotych. W teorii za te pieniądze nabywamy sprzęt za pomocą, którego możemy od razu rozpocząć zabawę w świecie druku 3D. W praktyce potrzebujemy jeszcze oczywiście filamentu oraz kilku drobnych przyborów, które ułatwią nam wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne oraz postprosesingowe. Dzisiaj zajmiemy się skompletowaniem niezbędnika drukarza 3D, korzystającego z technologii FDM.

Każdy użytkownik drukarki 3D posiada swoją własną listę niezbędnych narzędzi, bez których praca z jego urządzeniem byłaby o wiele mniej efektywna. Na takiej liście znajdują się zwykle akcesoria niezbędne, czasami przydatne oraz używane sporadycznie. Przygotowane dzisiaj zestawienie zostanie podzielone według podobnego schematu, a umieszczone w nim narzędzia są tylko sugestią, a ich zakup nie jest obligatoryjny.

Akcesoria niezbędne

 1. Pinceta
  Źródło: www.etpart.com

Jedno z najważniejszych narzędzi wyposażenia drukarki 3D. Używamy jej do usuwania wyciekającego  z dyszy filamentu, a jak wiemy wyciek ten jest niemal nieustanny od momentu rozgrzania głowicy, aż do rozpoczęcia druku 3D.

 1. Szpachelka
  Źródło: www.specnarzedzia.pl

Wykorzystywana przede wszystkim do zdejmowania modeli z platformy roboczej. Dobrze przyklejony model to połowa sukcesu procesu druku 3D, ale dużą trudność stanowi jednak późniejsze jego odklejenie. Przy pomocy szpachelki możemy to zrobić metodycznie, wsuwając są delikatnie pod model i delikatnie go podważając. Dla lepszej skuteczności końcówkę szpachelki możemy dodatkowo naostrzyć.

 1. Suwmiarka
  Źródło: www.toya24.pl

Przydatna przede wszystkim do odcinkowego pomiaru średnicy filamentu oraz do wszelkich czynności kalibracyjnych, w których należy wcześniej dokonać dokładnych pomiarów wydrukowanych modeli 3D.

 1. Małe cążki boczne i kombinerki
  Źródło: www.somap.pl

Przydatne podczas docinania końcówki filamentu oraz podczas odrywania suportów z wydruków 3D.

 1. Nożyk tapicerski
  Źródło: www.wrohurt.pl

W niektórych przypadkach niezbędny podczas odrywania modeli od platformy roboczej. Można go również wykorzystać do odcinania wszelkiego rodzaju struktur wsparcia, takich jak brimm, raft, czy suporty.

 1. Rękawice ochronne
  Źródło: www.e-hurtowniabhp.pl

Do zabezpieczenia naszych dłoni przed poparzeniem oraz skaleczeniem podczas odrywania modelu od platformy roboczej oraz w czasie procesu postprocesingu.

 1. Klucze płaskie, imbusowe oraz śrubokręty
  Źródło: www.specnarzedzia.pl

Narzędzia niezbędne do wszelkich prac kalibracyjnych oraz serwisowych. Dzięki nim odkręcimy dyszę głowicy, skalibrujemy platformę roboczą oraz dokręcimy wszystkie poluzowane śruby konstrukcji drukarki 3D.

Akcesoria opcjonalne

 1. Nożyki modelarskie
  Źródło: www.arena.pl

Narzędzia przydatne do oczyszczania modeli z suportów, innych struktur wsparcia oraz wszelkich innych niedoskonałości.

 1. Zestaw mini pilników
  Źródło: www.sklep-drakpoltools.pl

Podobnie jak nożyki modelarskie wykorzystujemy je do wykończenia powierzchni wydrukowanych modeli oraz do spasowania drukowanych oddzielnie elementów.

 1. Pędzle i ściereczki
  Źródło: www.sonsil.pl

Akcesoria przydatne przede wszystkim do odkurzania i utrzymywania drukarki 3D w czystości.

 1. Mini szlifierka z wałkiem giętkim
  Źródło: www.vander.pl

Wszelkiego rodzaju szlifierki i mini szlifierki typu „dremel” sprawdzają się bardzo dobrze we wszystkich pracach wykończeniowych, znacząco skracając ten proces.

 1. Papier ścierny
  Źródło: www.alco.com.pl

Do szlifowania powierzchni, zwłaszcza elementów wydrukowanych z filamentów ABS.

Powyższa lista jest cały czas otwarta i zawsze może pojawić się na niej jakieś nowe narzędzie, które jeszcze bardziej usprawni wykonywane przez nas czynności przy codziennej pracy z drukarkami 3D.

Zdjęcia: [1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments