Refil wprowadza na rynek filament HIPS produkowany z materiału pochodzącego z recyklingu lodówek

Kategoria: Materiały do druku 3D 18 paź 2018

Producent filamentów Refil nawiązał współpracę z firmą Coolrec, która zajmuje się odzyskiwaniem materiałów w procesie utylizacji lodówek. W ramach tej kooperacji na rynek trafić ma filament HIPS, który produkowany będzie z pozyskanych w tym procesie tworzyw.

HIPS jest jednym z najtańszych, chociaż niekoniecznie najlepszych materiałów podporowych, stosowanych w technologii FDM. Zalety wynikające ze stosunkowo niskiej ceny niwelowane są przez konieczność używania dość drogiego i nieprzyjemnego w użytkowaniu D-limonenu. Materiał ten jest również, ze względu na łatwość w druku, stosowany jako podstawowy filament budulcowy.

Za popularnością HIPS przemawia przede wszystkim jego lekkość, wytrzymałość, nietoksyczność oraz łatwość w recyklingu. Właściwości te sprawiają, że tworzywo to stanowi dla wielu użytkowników alternatywę dla ABS. Wykorzystywane jest przede wszystkim do wykonywania opakowań, zabawek oraz wszelkich innych przedmiotów, które powinny charakteryzować się niską masą.

Coolrec to holenderska firma, która zajmuje się recyklingiem odpadów oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu wysokiego gatunku tworzyw sztucznych, metali oraz innych surowców. Firma wyposażona jest w dużą linię technologiczną, przystosowaną do pracy nad większymi gabarytowo sprzętami gospodarstwa domowego.

Pozyskane przez Coolrec tworzywo przekształcane jest przez Refil w wysokiej jakości filament do drukarek 3D, który swoich amatorów, tak jak poprzednie jego materiały, znajdzie zapewne praktycznie w każdej szerokości geograficznej. Tworzywo sprzedawane będzie w dwóch standardowych średnicach (1,75 mm oraz 2,85 mm) na charakterystycznej, pochodzącej również z recyklingu szpuli. Koszt materiału, który na rynek trafi na początku 2019 roku to 34 EUR.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments