Shapr3D – parametryczne modelowanie 3D oraz szkicowanie dla iPada

Kategoria: Programy i strony www 11 paź 2018

Modelowanie 3D na urządzeniach mobilnych z pozoru nie wydaje się być trafnym pomysłem. Wszystko jednak zależy od sprzętu, z którego korzystamy oraz oprogramowania, które mamy na nim zainstalowane. Połączenie iPada Pro z Shapr3D wydaje się być duetem idealnym, pozwalającym nie tylko na projektowanie parametryczne ale też na wykonywanie odręcznych szkiców.

Pod koniec zeszłego roku twórcy aplikacji ogłosili, że jej silnikiem odpowiedzialnym za modelowanie 3D będzie Parasolid od firmy Siemens. W tym tygodniu pojawiła się natomiast informacja, że jądro odpowiadające za szkicowanie to pochodzący również od Siemensa D-Cubed, który kojarzony jest z tak potężnymi narzędziami jak między innymi SOLIDWORKS, Inventor, Solid Edge, NX oraz Onshape.

Jest to nie lada gratka dla wszystkich tych, którzy zawsze marzyli o oprogramowaniu zbliżonym do SOLIDWORKSA, z którego można korzystać na urządzeniach przenośnych typu tablet. Co ciekawe za urzeczywistnienie tych marzeń nie odpowiada żaden z gigantów pokroju Autodesku lecz niewielki sturtup (który zapewne niebawem zostanie przez Autodesk przejęty).

Wraz z nowym silnikiem szkicowania wprowadzono również nowy silnik odpowiedzialny za sposób chwytania oraz przesuwania krawędzi, jak również wyciągania ścian. Shapr3D oferuje też eksport plików OBJ oraz możliwość przeciągania i upuszczania plików pomiędzy aplikacjami.

Aplikację można pobierać ze sklepu iTunes. Do pełnego działania wymagany jest jednak zakup dodatkowej subskrypcji.

Źródło: www.solidsmack.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments