Druk 3D z masy papierowej w technologii FDM

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Materiały do druku 3D 07 lis 2018

Druk 3D w technologii FDM kojarzony jest przede wszystkim z „plastikiem” oraz innymi tworzywami powstałymi na jego bazie. Co jakiś czas na rynku pojawiają się jednak urządzenia, które odchodzą od tego trendu i przeznaczone są do ściśle sprecyzowanych zadań. Możemy do nich zaliczyć między innymi drukarki 3D do wszelkiego rodzaju mas plastycznych, takich jak glina, czy silikon. Do tego grona od teraz zaliczyć możemy również… masę papierową.

W dobie panującej obecnie mody na bycie „eko” drukowanie 3D z tworzywa sztucznego wydaje się być swego rodzaju świętokradztwem, ponieważ materiał ten jest jednym z najmniej przyjaznych środowisku. Holenderski projektant Beer Holthuis postanowił znaleźć więc nieco bardziej zrównoważony materiał przeznaczony do druku 3D. Po głębszej analizie tworzywem tym została masa papierowa.

Specjalnie przystosowana do tego typu materiału drukarka 3D wykonana została ze sklejki i bazuje na popularnej konstrukcji Prusa i3. Jedyna różnica polega na zastosowanym ekstruderze, który zbudowany jest z dużej strzykawki wyciskanej przy pomocy ruchów silnika krokowego.

Jedna osoba zużywa rocznie około 80 kg papieru. Materiał ten może być jednak przetwarzany i wykorzystywany ponownie. Cechę tą można wykorzystać również podczas drukowania 3D z niego, ponieważ zarówno udane, jak i nieudane modele możemy niszczyć i drukować z nich ponownie. Aby było to możliwe do masy papierowej zmieszanej z wodą dodawane jest lepiszcze, które umożliwia jego szybsze zespojenie. Z racji tego że papier musi nadawać się do ponownego recyklingu spoiwo to musi być pochodzenia naturalnego.

Pomimo tego, że wykonane wydruki 3D są naprawdę bardzo twarde i wytrzymałe to ich zastosowanie ogranicza się przede wszystkim do funkcji ozdobnej.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments