EnvisionTEC Perfactory P4K – fotopolimerowa drukarka 3D z projektorem 4K oraz algorytmem sztucznej inteligencji

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 18 lis 2018

EnvisionTEC, twórca profesjonalnych fotopolimerowych drukarek 3D, na zakończonych właśnie targach formnext 2018, zaprezentował nową serię urządzeń Perfactory P4K. Modele te działają w oparciu o technologię DLP, wykorzystując projektory o faktycznej rozdzielczości 4K oraz algorytmy sztucznej inteligencji, dbające o uzyskanie wysokiej jakości wykończenia powierzchni drukowanych w 3D modeli.

P4K należy do rodziny urządzeń Perfactory, której nazwa pochodzi od połączenia słów „personal factory”. Według producenta jest to pierwsza na rynku drukarka 3D, która korzysta z projektora o prawdziwej rozdzielczości 4K. Układ optyczny posiada wbudowany filtr UV, który dostrojony jest do fali światła o długości 385 nm.

Druk 3D w technologii fotopolimerowej charakteryzuje się z reguły bardzo wysoką jakością, nawet jeśli korzystamy ze stosunkowo wysokiej warstwy. Perfactory P4K ma iść o krok dalej, umożliwiając jeszcze lepsze wykończenie powierzchni modeli. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu sztucznej inteligencji, która zajmuje się „dostrojeniem” zewnętrznych pikseli wyświetlanych warstw, tak aby uzyskać ich optymalne ułożenie, zapewniające możliwie jak najwyższą ostrość krawędzi.

EnvisionTEC Perfactory P4K dostępny jest w trzech różnych wersjach, tak aby trafić w potrzeby konkretnych grup użytkowników. Każda z nich różni się od siebie rozdzielczością XY oraz wymiarami obszaru roboczego:

  • P4K 62 – charakteryzuje się rozdzielczością 62 mikrometrów oraz obszarem roboczym o wymiarach 160 x 100 x 220 mm,
  • P4K 75 – charakteryzuje się rozdzielczością 75 mikrometrów oraz obszarem roboczym o wymiarach 192 x 120 x 220 mm,
  • P4K 90 – charakteryzuje się rozdzielczością 90 mikrometrów oraz obszarem roboczym o wymiarach 233 x 141,5 x 220 mm.

Wygląd omawianych urządzeń utrzymany jest w klasycznym dla EnvisionTEC stylu, łączącym kolory szary oraz pomarańczowy. Perfactory P4K kompatybilna jest z szeroką gamą materiałów EnvisionTEC.

Źródło: www.envisiontec.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments