EVERES ZERO oraz UNO – dwie ciekawe drukarki 3D od włoskiej firmy Sisma

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 21 lis 2018

Na zakończonych w ubiegłym tygodniu targach formnext 2018 mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań od znanych i popularnych firm związanych od lat z technologiami addytywnymi. Na imprezie tej nie zabrakło jednak nowych firm, które swoimi innowacjami próbowały przebić się do szerszej grupy odbiorców. Jedną z nich była włoska Sisma, specjalizująca się technologii fotopolimerowej.

Zaprezentowane przez Włochów urządzenia to EVERES ZERO oraz EVERES UNO. Obie drukarki 3D pracują w technologii DLP (Digital Light Projection), która jest nieco szybsza oraz może być bardziej niezawodna od technologii SLA, ponieważ w tym samym czasie wyświetlana jest cała warstwa modelu, a urządzenia, które w niej pracują nie wymagają dodatkowych ruchomych elementów do rozprowadzania wiązki lasera, ponieważ wykorzystują projektory DLP.

Obie konstrukcje posiadają kuwety, które na dnie założone mają folię teflonową, ograniczającą przyklejanie się do niej drukowanej w danym momencie warstwy. Dodatkową innowacją jest opatentowana technologia ZTT (Zero Tilting Technology), która ułatwia odrywanie kolejnych warstw modelu od folii FEP bez wykorzystywania popularnego rozwiązania jakim jest ruchoma (przechylająca) się kuweta. Eliminuje to kolejną część mechaniczną, która może ulec potencjalnej awarii.

EVERES ZERO oraz EVERES UNO wyposażone są w samopoziomujące się platformy robocze, które ograniczają czynnik ludzki, podczas wykonywania tej niezwykle istotnej czynności. Żywica dostarczana jest do zbiornika automatycznie z kartridża, a po zakończeniu wydruku jest też automatycznie z niego usuwana. Jeśli chodzi o materiały do druku to znajdziemy ich pełen przekrój, który możemy wykorzystać zarówno w stomatologii, inżynierii, jak również w jubilerstwie.

Omawiane dzisiaj drukarki 3D różnią się od siebie przede wszystkim specyfikacją. UNO posiada obszar roboczy na poziomie 125 x 70 x 200 mm oraz rozdzielczość XY wynoszącą 65 mikrometrów, podczas gdy ZERO wyróżnia się obszarem roboczym o wymiarach 96 x 54 x 200 mm i rozdzielczości XY 50 mikrometrów. W obu konstrukcjach zastosowano projektor o rozdzielczości 1920 x 1080 px, wykorzystujący podświetlenie UV o długości fali 405 nm.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments