Niezbędnik drukarza 3D – technologia fotopolimerowa

Kategoria: Podstawy druku 3D Poradniki Poradniki Stomatologia 13 lis 2018

W poprzedniej części „niezbędnika drukarza 3D” omówiliśmy zestaw przydatnych narzędzi przy pracy z drukarkami 3D typu FDM. Dzisiaj zajmiemy się skompletowaniem podobnego zestawu przeznaczonego dla, zdobywających coraz większą popularność w naszym kraju, fotopolimerowych drukarek 3D.

Podobnie jak w przypadku technologii FDM, tak w przypadku druku 3D z fotopolimerów możemy zebrać zestaw przydatnych narzędzi oraz przedmiotów, bez których praca z tymi urządzeniami będzie nie tylko utrudniona, ale czasami wręcz niemożliwa. Tym razem skupimy się przede wszystkim na procesie przygotowania do druku 3D oraz etapie czyszczenia i postprocesingu. Jeśli chodzi o narzędzia do obróbki modelu oraz usuwania podpór, to wykorzystać możemy dokładnie te same przyrządy, które opisywaliśmy na przykładzie technologii FDM.

 • Rękawice ochronne
  Źródło: www.glovex.com.pl

Zaczynamy od rzeczy najważniejszej, czyli od zabezpieczenia własnego zdrowia. Większość dostępnych na rynku żywic fotopolimerowych jest substancjami toksycznymi. Najmniejszą szkodą jaką mogą one wyrządzić jest swędząca wysypka, gorzej jednak gdy nieopatrznie trafią do naszego układu pokarmowe poprzez nieumyte dłonie. Rękawice ochronne w dużym niwelują to niebezpieczeństwo.

 • Szpachelka

Podobnie jak w przypadku technologii FDM, możemy wykorzystać ją do zdejmowania wydruków z platformy.

 • Nożyk tapicerski (ostrza)

W przypadku zdejmowania bardzo delikatnych wydruków z platformy musimy zachować nieco więcej ostrożności. W tym wypadku o wiele lepszym rozwiązaniem niż szpachelka może okazać się ostrze nożyka tapicerskiego. Warto pamiętać o zachowaniu nieco większej ostrożności, ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić założone na dłoniach rękawice, a nawet dłonie.

 • Klucze imbusowe

Przydatne do wykonywania podstawowych czynności konserwatorskich. Przy ich pomocy rozkręcimy kuwetę, kiedy chcemy wymienić folię FEP lub wyregulujemy platformę podczas jej kalibracji.

 • Plastikowa karta

Niezbędna podczas zlewania niewykorzystanej żywicy z kuwety. Dzięki karcie ograniczymy straty tego materiału, które wynikają z jego lepkości. Wszystko to co zostanie na dnie kuwety wystarczy delikatnie zsunąć do butelki.

 • Lejek

Podobnie jak wspomniana powyżej karta, tak i lejek potrzebny nam będzie podczas zlewania pozostałości żywicy z powrotem do butelki. Dzięki niemu nie powinniśmy uronić nawet najmniejszej kropli cennego fotopolimeru.

 • Sitko lakiernicze

Podczas zlewania żywicy z kuwety nigdy nie mamy pewności, że w środku nie pozostał jakiś większy okruch utwardzonego fotopolimeru. Przy ponownym użyciu tego materiału mógłby on spowodować uszkodzenie naszej drukarki 3D. Dlatego właśnie żywicę powinniśmy przefiltrować, a najlepszym do tego narzędziem będzie jednorazowe sitko lakiernicze.

 • Środek do zmywania żywicy

W momencie zdjęcia modeli z drukarki 3D cała ich powierzchnia pokryta jest nieutwardzoną żywicą. Aby nie uległa ona dalszej polimeryzacji należy ją możliwie jak najszybciej zmyć. W zależności od rodzaju stosowanego fotopolimeru możemy korzystać z wody, denaturatu, alkoholu izopropylowego lub wszelkiego rodzaju środków dedykowanych, takich jak na przykład Resin Cleaner.

 • Butelka ze spryskiwaczem

Zmywanie nieutwardzonej żywicy najlepiej jest wykonać w sposób bezdotykowy. Napełnienie butelki dowolnym z wymienionych powyżej płynów, pozwoli nam na umycie naszych wydruków bez naruszania ich powierzchni.

 • Myjka ultradźwiękowa
  Źródło: www.hurtownia-kosmetyczna.org

Alternatywą dla spryskiwacza może być myjka ultradźwiękowa, która rozbija cząsteczki nieutwardzonej żywicy, nawet w trudnodostępnych miejscach. Myjkę możemy wypełnić dowolnym z płynów czyszczących.

 • Przeźroczysty pojemnik

Wykorzystywany do postprocesingu, czyli doświetlania i ostatecznego utwardzania wydruków 3D. Do pojemnika wkładamy świeżo umyty model i zalewamy go wodą lub inną substancją. Dzięki przeźroczystym ściankom nasz obiekt może naświetlać się z każdej strony. W zależności od rodzaju żywicy i aktualnie panujących warunków do doświetlania możemy wykorzystać promienie słoneczne lub lampę UV.

 • Płyn do mycia naczyń

Dla żywic zmywalnych wodą, które doświetlamy w tej właśnie cieczy, dodanie odrobiny detergentu znacząco przyśpiesza proces doświetlania modeli.

 • Lampa UV

Wykorzystujemy ją do ostatecznego naświetlenia wydrukowanego przez nas modelu 3D. Długość fali światła powinna być odpowiednio dobrana do długości fali z jaką reaguje nasza żywica, ale wartości te nie muszą się ze sobą idealnie zgrywać.

 • Papierowe ręczniki oraz chusteczki

Rzeczy w które musimy zaopatrzyć się w bardzo dużych ilościach. Wykorzystujemy je do wycierania platformy roboczej oraz kuwety z reszek żywicy fotopolimerowej. Mówiąc inaczej stosujemy je wszędzie tam, gdzie nie powinniśmy używać wody, której później trudno byłoby nam się pozbyć. Dobrą praktyką jest również umieszczenie czyszczonej kuwety na kilku chusteczkach, dzięki czemu delikatna folia FEP nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu.

 • Płyn do mycia szyb

Niezbędny podczas czyszczenia obudowy oraz innych elementów drukarki 3D.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku technologii FDM, tak i powyższa lista jest cały czas otwarta i zawsze może pojawić się na niej jakieś nowe narzędzie, które jeszcze bardziej usprawni wykonywane przez nas czynności przy codziennej pracy z drukarkami 3D.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments