Precision oraz Composer – dwie nowe serie desktopowych wytłaczarek do filamentu od 3devo

Kategoria: Materiały do druku 3D 04 lis 2018

3devo to holenderska firma zajmująca się produkcją domowych wytłaczarek do filamentu, przeznaczonego dla drukarek 3D typu FDM. W swojej ofercie poza modelami Advanced odraz NEXT 1.0 posiada również urządzenie do niszczenia i rozdrabniania nieudanych wydruków 3D. Firma wprowadziła właśnie na rynek dwie kolejne wytłaczarki, które należą do serii Precision oraz Composer. Obie serie mają jeszcze bardziej uprościć proces produkcji własnego filamentu.

Jak twierdzi producent, ich poprzednie maszyny cieszyły się ogromną popularnością nie tylko pośród amatorów oraz półamatorów związanych z drukiem 3D, ale przede wszystkim we wszelkiego rodzaju ośrodkach naukowych, a nawet w branżach przemysłowych takich jak lotnicza, czy motoryzacyjna. Dzięki nim użytkownicy byli w stanie nie tylko oszczędzać na wykorzystywanym tworzywie oraz skracać czas realizacji swoich projektów, ale mogli też przeprowadzać liczne eksperymenty materiałowe, prowadzące do wdrożenia na rynek nowych rodzajów tworzyw.

Seria Precision przystosowana jest do (na swój sposób) masowej produkcji filamentu, która odbywa się o wiele szybciej i z o wiele większa precyzją, prowadzącą do uzyskania lepszej tolerancji średnicy. Zrealizowane jest to przy pomocy nowego wysokoprzepływowego podajnika ślimakowego, który pozwala na większą kontrolę prędkości przepływu materiału podczas jego wytłaczania.

Seria Composer, jak może sugerować jej nazwa, przeznaczona jest przede wszystkim do mieszania i eksperymentowania z tworzywami. Zastosowany w niej mieszalnik umożliwia łączenie ze sobą wielu dostępnych na rynku polimerów, pozwalając na uzyskanie filamentów niestandardowych.

W obu nowych seriach znajdziemy łącznie aż cztery urządzenia. Precision 350 oraz Composer 350 mogą osiągać temperaturę do 350oC, co pozawala na pracę z takimi materiałami jak między innymi PLA, ABS, PC, PS, PETG, TPU, TPE, PPS, PA (6,12,66). Precision 450 oraz Composer 450 pozwalają na uzyskanie temperatury 450oC, dzięki czemu są w stanie przetwarzać materiały wysokotemperaturowe, takie jak na przykład PEEK, PSU, PTFE, PVDF.

Pośród wprowadzonych względem poprzednich serii wytłaczarek od 3devo zmian warto wspomnieć o modułowej budowie najważniejszych elementów systemu wytłaczania, dzięki czemu łatwiej jest go wyczyścić, przeprojektowanej grzałce oraz nowym oprogramowaniu, które poprawia stabilność termiczną urządzeń o 35%.

Ceny urządzeń:

  • Precision 350 – 4.850 €,
  • Precision 450 – 5.850 €,
  • Composer 350 – 5.350 €,
  • Composer 450 – 6.350 €.

Źródło: www.3dprint.com, www.3devo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments