Simplify3D 4.1 ze wsparciem dla wielomateriałowego druku 3D

Kategoria: Programy i strony www 06 lis 2018

Simplify3D to jeden z najpopularniejszych slicerów, czyli programów służących do przygotowywania plików do druku 3D dla niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM. W przeciwieństwie do innych popularnych narzędzi tego typu jak CURA, Slic3r, czy KISSlicer jest płatny, ale cieszy się dużą renomą i jest wykorzystywany w wielu urządzeniach jako dedykowany program do cięcia modeli 3D. Chociaż darmowe slicery stają się coraz lepsze i coraz bardziej funkcjonalne, Simplify3D nadal posiada ogromna bazę użytkowników i równie często jest aktualizowany. Ostatnio wydana wersja 4.1 przynosi kilka ciekawych rozwiązań.

Najważniejsze zmiany w oprogramowaniu skupione są wokół coraz popularniejszego wielomateriałowego druku 3D. Rozwiązania te pozwalają na uzyskiwanie nie tylko kolorowych wydruków 3D, ale również tych, które budowane będą z kilku rodzajów tworzyw, co w większości przypadków ogranicza się i tak tylko do stosowania materiałów podporowych. Simplify3D w wersji 4.1 wprowadza wsparcie dla maksymalnie sześciu ekstruderów.

W związku z wprowadzeniem możliwości druku 3D z kilku głowic przeprojektowano narzędzia, które optymalizują ten proces. Nowe opcje Prime Pilar oraz Ozee Shield zostały ulepszone dzięki nowym dynamicznym technikom ich budowania. Algorytm dba o to aby „odpoczywająca” głowica była rozdrukowywana, ale tylko w momencie kiedy ma nadejść jej kolej oraz w obszarze podzielonym na specjalne regiony.

Jedną z największych wad Simplify3D (jak i większości dostępnych na rynku slicerów) jest duże przekłamanie w szacunkach co do czasu wydruku danego modelu. Błędy te potrafią sięgać nawet 30-40%. Zaktualizowane algorytmy symulują teraz faktyczne zachowanie oprogramowania drukarki 3D zwiększając tym samym dokładność przewidywania.

Kolejną istotną zmianą jest poprawienie drukowania sekwencyjnego, które stworzono w celu optymalizacji procesu równoczesnego drukowania 3D wielu elementów. Za sprawą tej opcji każdy z modeli drukowany jest w całości oddzielnie, dzięki czemu nie tracimy czasu na ciągłych jałowych przejazdach głowicy drukującej oraz poprawiamy jakość modeli poprzez wyeliminowanie ciągnących się od obiektu do obiektu nitek filamentu. Do tej funkcjonalności wprowadzono dodatkowo automatyczną detekcję kolizji, której algorytm dba o odpowiednią strategię drukowania dla bardziej skomplikowanych sekwencji wydruków.

O innych, drobniejszych zmianach i nowościach w Simplify3D 4.1 można przeczytać bezpośrednio na stronie producenta.

Źródło: www.simplify3D.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments