GEWO 3D HTP 260 – prawdziwie wysokotemperaturowa drukarka 3D

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 23 gru 2018

Na rynku pojawia się coraz więcej wysokotemperaturowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, a ich wykorzystanie staje się w przemyśle coraz bardziej popularne. Większość z nich jest do siebie bardzo podobna oraz umożliwia osiąganie zbliżonych warunków druku 3D. Zaprezentowana przez niemiecką firmę GEWO 3D konstrukcja wyróżnia się jednak nieco na ich tle.

GEWO 3D to monachijska firma, która została założona jako GEWO-Feinmechanik ponad 35 lat temu. Głównym celem ich działalności jest wytwarzanie maszyn produkcyjnych dla różnych gałęzi przemysłu. Liczba zatrudnionych przez nią pracowników sięga obecnie około 350 osób. Od pewnego czasu firma skupia się na produkcji wysokotemperaturowej drukarki 3D, przy konstrukcji której wykorzystano całą nabytą przez lata wiedzę. Efektem ich pracy jest HTP 260.

Obszar roboczy urządzenia z pozoru nie wygląda szczególnie imponująco, ponieważ wynosi około 350 x 150 x 165 mm. Dla drukarki przemysłowej nie jest to może zbyt wiele, ale dla drukarki wysokotemperaturowej w miarę przyzwoicie. To co jest jednak szczególnie  istotne to „ekstremalne” temperatury jakie możemy na tym urządzeniu uzyskać.

Platformę roboczą możemy rozgrzać do dość niespotykanej wartości 270oC, w komorze z kolei możemy utrzymywać temperaturę  na poziomie 260oC. Od tego ostatniego parametru pochodzi właśnie nazwa urządzeniu HTP 260. Wnętrze komory jest tak gorące, że konieczne było zastosowanie pewnych środków bezpieczeństwa. Drzwi drukarki 3D maja magnetycznie sterowany system zamykania, który kontrolowany jest przy pomocy przełącznika bezpieczeństwa. Konstrukcja posiada również podwójne ściany, które izolują ją od warunków zewnętrznych. 

HTP 260 pozwala na pracę z najpopularniejszymi materiałami wysokotemperaturowymi, pośród których znajdziemy między innymi PEEK, PPSU, PSU, PEI and PEI-PC. Praca z nimi jest według producenta stosunkowo łatwa i nie przysparza większych problemów. Urządzenie jest dość masywną konstrukcją, jego waga wynosi około 200 kg. Ponadto wyposażono je w duży i czytelny panel sterujący, który działa w oparciu o system operacyjny Linux oraz Octoprint.

Cenę urządzenia HTP 260 można poznać składając zapytanie poprzez stronę internetową producenta.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.gewo3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments