Lynxter S600D – wysokotemperaturowa drukarka 3D typu delta

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 12 gru 2018

Lynxter to francuski startup z bardzo ciekawą historią, która rozpoczęła się od szkolnego konkursu na drukarkę 3D. Dzięki zwycięstwie udało im się przyciągnąć uwagę giganta branży lotniczej, firmy Airbus, który kupił zaprojektowane przez nich urządzenie. To wydarzenie stało się bodźcem do skomercjalizowania swoich pomysłów, czego efektem jest omawiana dzisiaj wysokotemperaturowa drukarka 3D S600D.

S600D skierowana jest dla potrzeb sektora edukacyjnego oraz prototypowania. Wykonano ją w układzie kinetycznym typu delta, co jest dość rzadką praktyką jeśli chodzi o wysokotemperaturowe drukarki 3D. Objętość obszaru roboczego również należy do ponadprzeciętnego, mieszcząc się w przestrzeni walca o średnicy podstawy wynoszącej 390 mm oraz tworzącej wynoszącej 600 mm.

Jak przystało na prawdziwą drukarkę 3D, która szczyci się możliwością druku z filamentów wysokotemperaturowych, wyposażono ją w podgrzewaną komorę roboczą, która rozgrzewa się do około 80oC. Platforma robocza może z kolei osiągać temperaturę wynoszącą 150oC, a sama powierzchnia zadruku jest wymienna i możemy dostosowywać ją pod konkretne rodzaje materiałów. Możemy wybierać zarówno z klasycznego szkła, jak również z tworzywa PEI.

S600D wyposażono w trzy głowice z ekstruderami typu Bowden, które chłodzone są przy pomocy cieczy. Kompatybilne są one z filamentami o średnicy 1,75 mm. W momencie kiedy jedna z głowic pracuje, dwie pozostałe są lekko unoszone tak, aby nie zawadzić o powstający właśnie model. Dzięki zastosowaniu specjalnego czyścika dysze stale utrzymywane są w czystości.

W celu ochrony zdrowia użytkownika S600D wyposażono w dwustopniową filtrację przy pomocy filtra HEPA z aktywnymi filtrami weglowymi. Poza tym nie mogło zabraknąć również standardowej, jak na dzisiejsze czasy, zautomatyzowanej kalibracji prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej. Jeśli chodzi o tworzywa, z których możemy korzystać, to znajdziemy tutaj między innymi PLA, PEEK, ULTEM, PETT, ASA, Nylon oraz wiele innych.

Urządzenie wycenione zostało na 25.000 EUR.

Źródło: www.fabbaloo.com ,www.lynxter.ft

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments