Mcor wprowadza na rynek drukującą z papieru i w pełnym kolorze drukarkę 3D ARKePro

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 16 gru 2018

O mającej swoją siedzibę w Irlandii firmie Mcor Technologies po raz pierwszy usłyszeliśmy kilka lat temu. Ze względu na ich autorską i naprawdę nietypową technologię druku 3D z papieru dość trudno wymazać jest ją sobie z pamięci, co miało prawo nastąpić po dość długim okresie ciszy i braku jakichkolwiek nowych informacji z ich obozu. Tymczasem jakiś czas temu, bez większego szumu, na rynek trafiło nowe urządzenie ARKePro, które jest w stanie drukować z papieru oraz w pełnym kolorze.

Podobnie jak wszystkie inne urządzenia pochodzące od Mcor Technologies, ARKePro do budowania modeli 3D wykorzystuje papier. Nie jest to jednak żadna masa papierowa, lecz zwykły papier jak w drukarkach biurowych, który ze względów praktycznych nawinięty jest na szpulę, tak jak ma to miejsce w ploterach drukujących.

Sama technologia polega na kolejnym układaniu oraz sklejaniu ze sobą kartek papieru, które odpowiadają pojedynczym warstwom modelu. Aby nadać im konkretny kształt wykorzystuje się specjalne, bardzo precyzyjne ostrze. Po zakończeniu procesu drukowania otrzymujemy solidny blok papieru, niczym kilka ułożonych na sobie ryz papieru, a po usunięciu fragmentów zewnętrznych, naszym oczom ukazuje się pożądany kształt.

Aplikacja koloru na model jest równie genialna i prosta do zrealizowania jak sama technologia druku 3D z papieru. Przed docięciem kartki zwykła głowica drukująca (taka jak w atramentowych drukarkach 2D) nanosi wąski pasek atramentu, który po połączeniu z sąsiednimi warstwami, kiedy patrzymy na model z boku, daje świetnie wyglądający efekt w pełni kolorowego obiektu 3D.

Obszar roboczy urządzenia wynosi 184 x 168 x 125 mm, a jego rozdzielczość XY wynosi 0,2 mm. Rozdzielczość w osi Z warunkowana jest oczywiście grubością kartki papieru i wynosi w tym wypadku 0,1 mm. Jeśli chodzi o rozdzielczość kolorów, to w osi XY wynosi ona 4800 x 2400 DPI, a w osi Z 254 DPI, lub 0,1 mm.

Pierwsze egzemplarze trafiły do klientów w listopadzie, a ich cena w zależności od wyposażenia waha się w okolicach 23.000 $. Największą zaletą tego systemu jest z pewnością niski koszt materiałów eksploatacyjnych, na które składa się tylko papier, klej oraz tusz.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.mcortechnologies.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments