Method – nowa drukarka 3D od MakerBot

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 11 gru 2018

Niespełna dwa tygodnie temu MakerBot ogłosił, że 11 grudnia zaprezentuje nową generację swoich drukarek 3D. Ten dzień właśnie nastąpił, a światło dzienne ujrzał nowy model określony jako MakerBot Method.

Co ciekawe urządzenie to ma być według producenta pomostem pomiędzy klasą desktop, a przemysłową. MakerBot określa to nawet nieco inaczej, używając określenia drukarki przemysłowej o wyglądzie drukarki desktopowej. Po kilku latach „romansu” z sektorem edukacyjnym, firma chce rozwijać aktualnie filar swojej drugiej strategii, czyli produkcję urządzeń przeznaczonych dla profesjonalistów.

Konstrukcja powstawała od podstaw ze znaczącym wkładem technologicznym pochodzącym od firmy macierzystej, czyli Stratasysa. Oferować ma użytkownikom pełną funkcjonalność oraz możliwości drukarek 3D postrzeganych jako przemysłowe w przystępny dla każdego sposób oraz w atrakcyjnej cenie, którą ustalono na 6.499 $. Słowami kluczowymi całego projektu mają być niezawodność oraz powtarzalność, ponieważ właśnie te cechy są z reguły najważniejsze dla profesjonalnego użytkownika tego typu sprzętu. Gwarantowana dokładność wymiarowa ma wynosić 0,2 mm.

Dużą dokładność ma zapewnić sztywna konstrukcja oraz kontrolowanie środowiska pracy dzięki zastosowaniu zamkniętej komory roboczej. Cyrkulacja podgrzanego powietrza ma odpowiadać również za utrzymywanie platformy roboczej w delikatnie podwyższonej temperaturze, co ma zapewnić eliminację wypaczeń powodowanych przez stosowanie bardzo gorącej platformy roboczej i coraz mniejszego jej wpływu na rozkład temperatury w modelu wraz z jego wzrostem. Według producenta taka sytuacja sprawia, że wykonywany model 3D charakteryzuje się przez to nieco różnymi właściwościami mechanicznymi na całej swej objętości.

Filament przechowywany będzie w specjalnych szufladach, wraz z pochłaniaczem wilgoci, co jest szczególnie istotne zwłaszcza dla tworzyw typu PVA oraz innych, które szybko chłoną wilgoć z otoczenia. W urządzeniu umieszczono również dwadzieścia jeden różnego typu czujników, które cały czas czuwają nad poprawnymi parametrami druku 3D oraz utrzymują pożądaną temperaturę. Panel sterujący zrealizowano przy pomocy 5” ekranu dotykowego.

Jak na razie zapowiedziano, że MakerBot Method będzie korzystał z filamentów PLA, Tough, rozpuszczalnego w wodzie PVA oraz PETG.

Specyfikacja:

  • technologia: FDM,
  • liczba głowic: 2,
  • dokładność wymiarowa: 0,2 mm,
  • wysokość warstwy: 20-400 mikrometrów,
  • obszar roboczy: 190 x 190 x 196 mm w trybie pojedynczej głowicy oraz 152 x 190 x 196 mm dla dwóch głowic,
  • wymiary: 437 x 413 x 649 mm,
  • waga: 29,5 kg.

MakerBot Method jest w tej chwili dostępny w przedsprzedaży. Do pierwszych klientów ma trafić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.makerbot.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments