MPA – nieco inne spojrzenie na druk 3D z metalu

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 30 gru 2018

HERMLE to mało popularna na naszym rynku niemiecka firma, będąca filią Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, która od kilku lat rozwija swoją nietypową technologię druku 3D z metalu. MPA (Metal Powder Application) polega na aplikacji proszku metalowego przy pomocy dyszy, która robi to pod bardzo dużym ciśnieniem oraz z ponaddźwiękową prędkością, dzięki czemu proces jego zespajania nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych źródeł energii.

Technologia MPA jest bliźniaczo podobna do zaprezentowanej nie tak dawno technologii od australijskiej firmy SPEE3D. Nie dziwi więc fakt, że po serii artykułów na temat jednej z nich pojawiła się kontrofensywa z drugiego obozu, mająca na celu zabezpieczenie się przed potencjalnymi “oskarżeniami”, że jedna z firm wzorowała się na drugiej.

Opisywana technologia polega na natryskiwaniu drobnego proszku metalicznego przy pomocy specjalnie zaprojektowanej dyszy. Materiał ten „podróżuje” z ponaddźwiękową prędkością oraz pod ciśnieniem przekraczającym 10 GPa. Warunki te pozwalają na uzyskanie temperatury uderzenia sięgającej 1000oC, dzięki której uderzający w poprzednią warstwę proszek ma taką energię, że bez problemu wtapia się w nią.

Przemieszczająca się dysza osadza metal w dokładnie sprecyzowanym miejscu z wydajnością sięgającą ponad 200 cm3 na godzinę, co jest o wiele większą wartością niż w przypadku innych systemów do druku 3D z metalu. W odróżnieniu od nich technologia MPA posiada jednak dość istotne ograniczenie. Ze względu na fakt, że dysza posiada średnicę kilku milimetrów, rozdzielczość druku nie należy do najwyższych i można określić ją mianem zgrubnego druku 3D.

Powyższe ograniczenie nie koniecznie musi być rozpatrywane jedynie jako wada. Istnieje szereg aplikacji, dla których dokładność taka jest wystarczająca, a o wiele ważniejsze jest uzyskanie danego modelu najszybciej jak to tylko możliwe. Poza tym HERMLE znalazło sposób na ten “problem” wszczepiając technologię MPA w jedną ze swoich 5-osiowych frezarek CNC C-40. Kombinacja taka pozwala na uzyskiwanie idealnie wykończonych modeli 3D poprzez ich zgrubny wydruk, a następnie precyzyjne dofrezowanie do pożądanego wymiaru.

Pośród materiałów, z których możemy korzystać w technologii MPA znajdują się między innymi stal nierdzewna, żelazo, brąz oraz miedź.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments