Ulepimy dziś bałwana, czyli nasz pierwszy projekt z długopisem 3D

Kategoria: Długopisy 3D Poradniki 24 gru 2018

Za oknem ze śniegiem bywa różnie, a tu właśnie rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia. Z tej właśnie okazji postanowiłem, stworzyć projekt małego bałwanka 3D. Prosty, przyjemny do wykonania model dla początkujących, którzy nie boją się wyzwań. W tym celu posłużymy się między innymi recenzowanym jakiś czas temu długopisem 3D. Czas jaki zakładałem na realizację, to około 3 godziny.

Drukuję filamentami PLA. Do tworzenia bałwanka przyda się zapalniczka lub opalarka (tych rzeczy dzieci powinny używać tylko pod nadzorem rodziców). Ułatwią one proces formowania/wyginania. Oczywiście projekt można wykonać przy wykorzystaniu samego długopisu 3D.

Zaczynamy od szkicu, który będzie naszym szablonem i pozwoli określić proporcje. Drukujemy pierwsze okręgi, które posłużą nam do stworzenia szkieletu sfery (kuli bałwanka).

Dla ułatwienia, przygotowaliśmy specjalny szablon…

…który można pobrać tutaj.

Następnie, w miejscach styku, łączymy okręgi filamentem.

Powstaje ażurowa bryła, którą następnie zadrukowujemy. Ja do tego ustawiam wyższą prędkość drukowania i ruchami okrężnymi “owijam” filamentem całą sferę.

Gdy mamy dwie sfery wydrukowane upewnijmy się, że kształt brył nam odpowiada. Jeśli potrzeba nanieść kilka poprawek kształtu, polecam opalarką delikatnie podgrzać nasz druk 3D i formować w rękach, rozgrzane powietrze sprawi, że przez chwilę nasz model staje się plastyczny.

Łączymy ze sobą dwie kule oraz nadajemy końcową fakturę naszemu bałwankowi. Kolejnym etapem jest naniesienie pierwszych detali. Ja klasycznie biorę czarny filament i tworzę oczy, buzię i “guziczek węgielny”, a pomarańczowym kolorem drukuję marchewkowy nos.

Czas na więcej barw! Szalik tworzę przy użyciu żywych kolorów, wy jednak możecie stworzyć własną zimową kolekcję. Szalik podzieliłem na 3 części, jedna dłuższa główna, którą będę owijał na “szyi” bałwanka oraz dwie części krótsze, które dodam później, co ułatwi mi odwzorowanie “wiązania” szalika.

Właśnie w tym momencie przyda się nam opalarka, pamiętajcie by nie rozpuścić naszego białego przyjaciela, podgrzewamy tylko jego szalik. Jeśli nie macie lub nie możecie użyć opalarki albo zapalniczki, szalik trzeba drukować bezpośrednio na bałwanku. Jeszcze mała rada, ja swój szalik i czapeczkę po wydrukowaniu odwróciłem “na plecki”, tak aby to, co dotykało kartki było teraz u góry, dzięki temu mam inną, gładszą fakturę, która ładnie kontrastuje z główną bryłą bałwanka.

Kolejnym etapem jest drukowanie czapeczki. Użyłem tych samych kolorów co do szalika, by zachować jednolity strój.  Następnie trzymając model 3D w ręku, opalarką ostrożnie podgrzewam i “roluję”.

W pierwszej fazie modelowania, można wykorzystać do pomocy stożek zrobiony z kartki (ten sam, na którym drukowaliśmy).

Pięknie – mamy już naszego “krasnala”. Na stożku powstał szew/łączenie – ja to miejsce ustawiam tak, aby było z tyłu, a następnie ponownie podgrzewam całość opalarką i nadaję pożądany kształt.

Końcowy druk wykonuję białym filamentem, łączę czapeczkę z głową bałwanka, tu stosuję podobną metodę druku co do głównej bryły, czyli krótkimi, częstymi ruchami, drukuję gęstą chropowatą powierzchnię. Dla estetyki dodrukowuję podstawkę bałwankowi, tak aby stał stabilnie. Nasz bałwanek jest już gotowy.

Bałwanka najlepiej wykonywać wspólnie, w gronie rodzinnym. Będzie to fajnie spędzony czas na wspólnej zabawie, czego też Wam serdecznie życzę.

Cały proces powstawania naszego dzisiejszego projektu można obejrzeć na poniższym filmie.

Korzystając z okazji cała redakcja “3D w praktyce” życzy wszystkim Czytelnikom Wesołych Świąt!

O autorze
Piotr Habdas

Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Projektant/grafik z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik sportów wodnych. Od kilku lat pasjonat rzemieślnictwa ręcznego.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nena Nen
Nena Nen
4 lat temu

Dziekuje za te porady,bardzo pomocne-szczegolnie dla początkującej jak ja gdzie dlugopis kupiłam wczoraj a dzis chce sie nauczyc:)
oby wiecej takich pomocy było..swietny bałwanek ,super stronka-pozdrowienia!

Piotr Habdas
Piotr Habdas
4 lat temu
Reply to  Nena Nen

Cała redakcja “3dwpraktyce” dziękuje za miłe słowa… postaramy się powiększyć “bibliotekę” porad, by stawianie pierwszych kroków z drukiem 3D nie było straszne.
Pozdrawiamy i zachęcamy do innych naszych artykułów.