Ultimaker wypuszcza Cura 4.0 w wersji beta

Kategoria: Programy i strony www 20 gru 2018

Cura to jeden z najpopularniejszych na rynku slicerów, przeznaczonych do drukarek 3D typu FDM. Główną zasługą jego popularności jest z pewnością fakt, że jest on bezpłatny, cały czas rozwijany oraz może poszczycić się funkcjonalnością, jaką spotykamy przede wszystkim w oprogramowaniu płatnym. Ultimaker rozpoczął właśnie testy nowej wersji beta oznaczonej jako 4.0, przyjrzyjmy się więc nieco zmianom jakie zostały w niej wprowadzone.

Cura 4.0 w wersji beta ma być przedwczesnym prezentem świątecznym dla wszystkich fanów tego popularnego slicera. Ultimaker, jak to zwykle bywa w przypadku wersji testowych, oczekuje jednak od użytkowników zgłaszania wszelkich błędów oraz problemów napotkanych w czasie pracy z tym oprogramowaniem.

Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim interfejsu i skupiają się głównie na następujących usprawnieniach:

  • płynniejszym oraz bardziej logicznym przepływie pracy,
  • nowym panelu kontrolnym konta użytkownika,
  • szybszym oraz łatwiejszym dostępie do Marketplace.

Ulepszony przepływ pracy, bazujący na doświadczeniach użytkowników opiera się na zastosowaniu trzech oddzielnych zakładek, które odpowiadają etapom przygotowania modelu do druku i pozwala na skupienie się na danej czynności. Mamy tutaj zatem możliwość wyświetlenie widoku 3D, a w razie potrzeby prezentowania również ważnych informacji, takich jak konfiguracja wszelkich ustawień cięcia pliku, nad którym pracujemy.

Nowy interfejs użytkownika zapewnia również większe rozróżnienie pomiędzy trybem domyślnym (zalecanym), a konfigurowalnym. Każdy nowy użytkownik nie musi więc zagłębiać się w listę dziesiątek możliwych do zmiany ustawień oraz zapoznawać się z ich działaniem. Spokojnie może przygotować swój plik korzystając tylko z ustawień domyślnych.

O wiele łatwiej jest teraz również przejść do strony podglądu modelu, prezentowanego warstwa po warstwie. Według Ultimakera jego wcześniejsza wersja była mniej oczywista i bardziej ukryta. Zintegrowano ze sobą również Marketplace, panel kontrolny konta użytkownika oraz główny interfejs programu. Ma to zapewnić łatwiejszy dostęp do profili materiałów, wtyczek oraz innych funkcjonalności, które zostaną wprowadzone w nadchodzącym roku.

Wersję beta Cura 4.0 można znaleźć tutaj. Producent przestrzega jednak przed korzystania z niej w przypadku, kiedy pracujemy nad jakimś ważnym projektem.

Źródło: www.ultimaker.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments