Walmart patentuje pistolet do druku 3D

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D News 14 gru 2018

Amerykańska sieć supermarketów Walmart uzyskała patent na dość nietypowy gadżet jakim ma być pistolet do druku 3D. Urządzenie to będzie czymś pomiędzy długopisem 3D, a pistoletem do kleju na gorącą, który wykorzystywać będziemy przede wszystkim do drobnych napraw elementów plastikowych.

Uwzględniając fakt, że na rynku mamy całą masę długopisów 3D, pomysł patentowania czegoś podobnego, ale w formie pistoletu jest dość dziwny. Jakby na to nie spojrzeć forma długopisu wydaje się zapewniać o wiele lepsze możliwości manewrowania i większą precyzję aplikowania topionego tworzywa.

Biorąc jednak pod uwagę jedną z “legend”, która głosi że pistolet do kleju stanowił swego rodzaju inspirację do powstania technologii FDM, kiedy to Scott Crump, układając na sobie kolejne warstwy kleju stworzył model żabki dla swojej córki, można powiedzieć, że historia zatoczyła w ten sposób koło i teraz to technologia FDM zainspirowała powstanie pistoletu do druku 3D.

Kształt urządzenia przypomina klasyczny pistolet do kleju i nie ma się co doszukiwać tutaj jakiejkolwiek rewolucji, czy finezji. W tylnej jego części przymocowana jest niewielkich rozmiarów szpulka z filamentem, z której tworzywo zaciągane jest do środka przy pomocy dwóch kół zębatych. Głowica skonstruowana jest w podobny sposób jak w technologii FDM, posiada więc zarówno blok grzewczy, jak i radiator. Urządzenie zasilane będzie z gniazda sieciowego, nie przewidziano więc możliwości zasilania bateryjnego.

We wniosku patentowym znalazł się również opis potencjalnego zastosowania pistoletu do druku 3D. Pośród zaprezentowanych opcji znalazła się między innymi możliwość naprawiania przedmiotów wykonanych z plastiku, łączenie ze sobą wydrukowanych w 3D elementów lub naprawy w czasie rzeczywistym drukowanych modeli 3D.

Możliwe jest, że jeśli produkt trafi kiedykolwiek do produkcji, to w sklepach Walmart powstaną specjalne stanowiska, które świadczyć będą wspomniane powyżej usługi.

Źródło: www.3dprint.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments