Jak zrobić mobilną drukarkę 3D?

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Warsztat 24 sty 2019

Thomas Sandlader, jeden z YouTuberów zajmujących się zagadnieniami technologii druku 3D zaprezentował na swoim kanale projekt przenośnej drukarki 3D. Wyposażone w zestaw baterii oraz mobilny punkt dostępowy sieci WiFi urządzenie jest w stanie drukować bez zewnętrznego źródła zasilania, przez okres około sześciu godzin.

Drukarka 3D w żaden sposób nie kojarzy się z mobilnością. Mając w pamięci konstrukcje sprzed kilku lat, kiedy to każde przeniesienie urządzenia w inne miejsce wiązało się z ryzykiem konieczności ponownej kalibracji, można pomyśleć że jest wręcz zupełnie odwrotnie. Czasy te jednak minęły, a większość konstrukcji budowana jest na o wiele bardziej solidnych ramach, jest to więc idealny moment na stworzenie drukarki 3D, która drukować może w każdych warunkach.

Idea przenośnej drukarki 3D, która na pozór wydaje się być bezsensowna, w wielu przypadkach może okazać się bardzo użyteczna. Można wyobrazić sobie chociażby wyprawę w plener i zabawę ze zdalnie sterowanym dronem, do którego w razie potrzeby możemy wydrukować sobie części zamienne. Równie dobrze drukarka może pracować w samochodzie podczas podróży do klienta, któremu chcemy zaprezentować projekt, nad którym właśnie pracujemy.

Snadlader postanowił dokonać przeróbki drukarki 3D Printrbot Play. Wybór tego urządzenia spowodowany był nie tylko jego kompaktowymi rozmiarami, ale też niezwykle solidną konstrukcją oraz gotowymi uchwytami do jej przenoszenia.

Pierwszą i najważniejszą kwestią było zapewnienie drukarce 3D możliwość pracy bez zewnętrznego zasilania. Zrealizowano to przy pomocy sześciu baterii Sony NP-F, które pozwalają na sześć godzin ciągłej pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt że Printrbot Play nie posiada podgrzewanej platformy roboczej, przez co ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W projekcie wykorzystano również Raspberry Pi, z którego wykonano punk dostępowy WiFi, dzięki któremu mamy możliwość sterowania drukarką 3D przy pomocy telefonu oraz serwisu Octoprint.

Pełną instrukcje budowy oraz wszystkie niezbędne informacje można znaleźć w poniższym filmie.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments