FIAT prezentuje koncepcyjny samochód elektryczny z możliwością personalizacji modułów wykonanych na drukarce 3D

Kategoria: Projekty 3D 12 mar 2019

Jeden z największych producentów samochodów, włoski Fiat, na targach motoryzacyjnych w Genewie, zaprezentował elektryczny samochód koncepcyjny Centoventi. Dzięki jego modułowej budowie można dostosowywać go do własnych upodobań, korzystając przy tym z elementów, które będzie można drukować w 3D w domowych warunkach.

Samochód koncepcyjny Fiata poza futurystycznym wyglądem, wyróżnia się przede wszystkim możliwością pełnej personalizacji. Modułowa budowa jego najważniejszych elementów pozwoli każdemu użytkownikowi dostosować go do własnych upodobań. Według Fiata szybki rozwój technologii druku 3D umożliwi niebawem produkcję własnych modułów przy pomocy domowych drukarek 3D.

Centoventi pozwala na wybór jednego z pięciu modułowych dachów, w pięciu różnych kolorach. Do tego mamy możliwość wybrania jednego z pięciu różnych rodzajów felg, kolorów nadwozia oraz kolorów zderzaków. Prawdziwe “szaleństwo” zaczyna się jednak w jego wnętrzu. Opatentowany, specjalny rodzaj kokpitu posiada system zaczepów, który pozwala na spersonalizowanie go (oraz pozostałych elementów wnętrza) przy pomocy 114 różnego rodzaju akcesoriów.

Rozszerzanie możliwości omawianego samochodu dotyczy również możliwości zwiększania pojemności akumulatorów, które pozawalają zwiększyć zasięg ze 100 km do ponad 500 km. Warto też dodać, że jedną z opcji personalizacji jest możliwość wyboru dachu wyposażonego w panele słoneczne, które dodatkowo doładowują zamontowane w Centoventi ogniwa.

Możliwość personalizacji przy pomocy druku 3D pojawiła się już w 2017 roku za sprawą marki MINI. Biorąc pod uwagę chęć wyróżnienia się przez użytkowników tego typu samochodów będzie to zapewne coraz częstsze zjawisko.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments