Hum3D – płatne repozytorium wysokiej jakości modeli 3D

Kategoria: Programy i strony www 28 mar 2019

W zasobach internetu znaleźć możemy bardzo wiele serwisów z plikami 3D, które możemy wykorzystywać do druku 3D. Część z nich jest darmowa, a za część musimy „niestety” płacić. Często jednak bywa tak, że to co jest darmowe jest, albo kiepskiej jakości, albo jest tego tak dużo, że ciężko dokopać się do czegoś wartościowego. Hum3D to serwis, w którym za modele musimy słono płacić, ale ich jakość w pełni nam to rekompensuje.

Serwis Hum3D oficjalnie istnieje od roku 2014, ale artyści, którzy dla niego tworzą zajmują się projektowaniem szczegółowych modeli 3D od 2005 roku, rozpoczynając swoją działalność od modelu Peugeota 207. To właśnie modele samochodów stanowią główną bazę tego repozytorium, cała kolekcja liczy ich bowiem aż 15.861 egzemplarzy, a liczba ta cały czas rośnie.

Twórcy serwisu twierdzą, że znajdziemy tutaj praktycznie każdy wyprodukowany kiedykolwiek model samochodu. Co tydzień trafia tu około 25 nowych modeli 3D. Z pewnością fanatycy motoryzacji będą w stanie to szybko zweryfikować, ja natomiast mogę potwierdzić, że bez problemu odnajdziemy takie „egzotyki”, jak Fiat 126P, Syrena 100, czy Warszawa 223. Niestety nie udało mi się namierzyć Lublina, ale poczciwa Nysa znalazła się na liście tych obecnych.

Poza wszelkiego rodzaju pojazdami na stronie Hum3D znajdziemy również setki tysięcy innych rodzajów modeli 3D, które podzielone są przykładowo na kategorie zwierząt, elektroniki, postaci, ciężarówek, jedzenia, mebli, etc. Wszystkie projekty przygotowywane są we własnym zakresie przez grupę ponad pięćdziesięciu specjalistów.

Umieszczone na stronie modele są niestety płatne, a ich ceny nie należą do niskich. Standardową ceną za model samochodu jest około 75 EUR, ale nie będzie to model, który nadaje się do druku 3D, lecz tylko jego wizualizacja. Kupując dany projekt możemy wybrać do czego będzie nam on potrzebny i dopiero na tej podstawie określona zostanie jego wartość.

Możemy na przykład wybrać model, który wykorzystamy w grze komputerowej, a jego cena w zależności od ilości poligonów wzrośnie (od bazowych 75 EUR) o 50, 100 lub 300 EUR. Za model STL również będziemy musieli dopłacić aż 300 EUR. Przygotowanie modelu do druku 3D zajmuje zespołowi około 2-4 dni robocze.

Baza modeli Hum3D nie jest być może przeznaczona dla zwykłego śmiertelnika czy hobbysty, ale profesjonaliści znajdą tam praktycznie większość poszukiwanych, wysokiej jakości modeli 3D.

Źródło: www.hum3d.com, www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments