MetalONE – pierwsza drukarka 3D do metalu od Sharebot

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 30 mar 2019

Włoska firma Sharebot należy do najstarszych przedsiębiorstw na rynku, które zajmują się komercyjną produkcją desktopowych drukarek 3D. W swoim portfolio posiadają urządzenia pracujące zarówno w technologiach FDM, jak również SLS i SLA. MetalONE ma uczynić tę ofertę kompletną, wzbogacając ją o druk 3D z metalu.

Włoski Sharebot od sześciu lat pojawia się na największych targach branżowych, poświęconych technologiom przyrostowym. Ich stoiska są rozpoznawalne za sprawą urządzeń z serii XXL Plus, które przykuwają uwagę swoim “rozłożystym” rozmiarem. Od czasu premiery tego modelu oferta Sharebot powiększyła się jednak o wiele nowych modeli klasy desktop oraz przemysłowej.

Najliczniejszą grupę produktów stanowią oczywiście drukarki 3D typu FDM, ale niewiele mniej znajdziemy pośród nich urządzeń, które pracują z materiałami fotopolimerowymi zarówno w technologii SLA, jak i DLP. Linię produktową uzupełnia Sharebot SnowWhite, działający w oparciu o technologię SLS. Kwestią czasu było więc wprowadzenie do oferty drukarki 3D do metalu.

MetalONE korzysta z lasera o mocy 200 W i długości fali 1070 nm. Jego obszar roboczy nie jest szczególnie duży (65 x 65 x 100 mm), ale powinien sprawdzić się w wielu zastosowaniach produkcyjnych, jak również badawczych. Urządzenie jest certyfikowane do korzystania z proszku stalowego AISI 316L, ale można na nim również eksperymentować z innymi materiałami, co umożliwi nam oprogramowanie wspierające łatwą zmianę poszczególnych parametrów druku 3D.

Ciekawą cechą MetalONE jest system kontroli atmosfery komory roboczej. Konstrukcję wyposażono bowiem w generator azotu, który eliminuje konieczność jego dostarczania poprzez podłączanie butli. Urządzenie ma trafić na rynek pod koniec roku w cenie poniżej 100.000 EUR. W tej chwili Sharebot poszukuje pięciu firm, które chciałyby zostać jego testerami.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.sharebot.it

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments