Premiera drukarki 3D Liquid Crystal Dental na targach IDS 2019 w Kolonii

Kategoria: Druk 3D w medycynie Informacje branżowe 08 mar 2019

W przyszłym tygodniu w Kolonii rozpoczynają się jedne z największych w naszym regionie targi stomatologiczne IDS 2019. Na wydarzeniu tym swoją premierę będzie mieć drukarka 3D Liquid Crystal Dental, wyprodukowana przez prekursora fotopolimerowych drukarek 3D działających w oparciu o ekrany LCD, brytyjską firmę Photocentric.

Photocentric to producent popularnej serii drukarek 3D Liquid Crystal, pośród których znajdziemy między innymi model Precision 1.5, zwycięzcę tegorocznej edycji Mistrzostw Polski w Druku 3D w kategorii urządzeń fotopolimerowych. Poza tym firma ta specjalizuje się również w produkcji żywic przeznaczonych do wszystkich dostępnych na rynku drukarek 3D.

Bieżący rok zapowiada się dla Photocentric bardzo pracowicie, ponieważ na rynku pojawi się kilka nowych modeli drukarek 3D. Pierwszą z nich będzie Liquid Crystal Dental, która, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona będzie dla szeroko pojętej branży stomatologicznej.

Urządzenie to wyposażone zostało w całkiem duży obszar roboczy, który wynosić będzie 293 x 165 x 250 mm. Wykorzystano w nim dedykowany ekran LCD o rozdzielczości 4K, co przy jego gabarytach pozwala na uzyskanie rozdzielczości XY na poziomie 77 mikrometrów.

Przy projektowaniu LC Dental położono szczególny nacisk na wielkość obszaru roboczego oraz prędkość druku 3D. Dzięki optymalizacji tych parametrów będziemy w stanie wydrukować:

  • 19 łuków zębowych położonych na płasko i na warstwie o wysokości 100 mikrometrów w około 30 minut,
  • 19 łuków zębowych położonych na płasko i na warstwie o wysokości 50 mikrometrów w około 1 godzinę,
  • 42 łuki zębowe w pozycji pionowej i na warstwie 100 mikrometrów w mniej niż 5 godzin.

Liquid Crystal Dental trafi na rynek z zestawem żywic stomatologicznych, pośród których znajdziemy między innymi:

  • Surgical Guides, Splints – żywica biokompatybilna klasy 2A w kolorze transparentnym bezbarwnym przeznaczona do druku 3D szablonów chirurgicznych, implantologicznych i ortognatycznych,
  • Gingiva – żywica elastyczna przeznaczona do drukowania masek dziąsłowych,
  • Dental Model – żywica przeznaczona do tworzenia szczegółowych modeli stomatologicznych o wysokiej rozdzielczości.
  • Dental Castable – żywica przeznaczona do tworzenia precyzyjnych elementów odlewanych, takich jak korony, czy mosty protetyczne.

Z racji tego, że LC Dental jest pierwszą drukarką 3D od Photocentric, która korzystać będzie z technologii UV, zamiast Daylight, to mamy również możliwość używania żywic pochodzących od firm trzecich, takich jak na przykład NextDent.

Urządzenie trafi do sprzedaży w maju bieżącego roku. W Polsce jego dystrybucją, jak również wszystkich produktów marki Photocentric, zajmuje się firma filaments4U. Targi IDS 2019 odbędą się w dniach 12-16 marca w Kolonii. Drukarkę 3D Liquid Crystal Dental będzie można zobaczyć na stoisku 070 w hali 2.1.

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments