Armadillo Black oraz White, czyli druk 3D z kamienia

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 29 kw. 2019

Holenderska firma Concr3de opracowała proces druku 3D ze specjalnych mieszanek proszków kamiennych oraz piasku odlewniczego. Metoda ta działa na zasadzie technologii Binder Jetting, czyli selektywnego nanoszenia specjalnego rodzaju spoiwa, przy pomocy głowicy drukującej o wysokiej rozdzielczości DPI. Efektem działania tego procesu są obiekty przypominające te wykonane z prawdziwego kamienia.

Producent ma w ofercie trzy podstawowe rodzaje materiałów, pośród których znajdziemy szary oraz biały kamień jak również piasek odlewniczy. Dwa pierwsze charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie i przeznaczone są do produkcji na przykład rzeźb, piasek natomiast, z racji tego, że wytrzymuje temperaturę do 1600oC, można wykorzystywać do produkcji form dla celów odlewniczych.

Concr3de ma w ofercie dwa różne urządzenia, które pracują w tej technologii – Armadillo Black oraz Armadillo White. Każde z nich wyposażono w obszar roboczy o wymiarach 300 x 300 x 300 mm oraz głowicę o rozdzielczości 400 DPI. Przy jej pomocy jesteśmy w stanie tworzyć obiekty ze ścianką o grubości minimalnej wynoszącej 2 mm.

Oba modele charakteryzują się również całkiem przyzwoitą prędkością druku, która wynosi 4 cm przyrostu na godzinę. Oznacza to, że maksymalną wysokość obszaru roboczego jesteśmy w stanie (w teorii) zadrukować w zaledwie 7,5 godziny. Oczywiście musiałoby to oznaczać, że dana warstwa zlepiana jest w tym samym czasie niezależnie od jej rozciągłości.

Najważniejszą różnicą pomiędzy wersją White oraz Black jest fakt, że ta pierwsza klasyfikowana jest jako system otwarty, który pozwala na pracę z własnymi proszkami. Oznacza to, że twórcy urządzenia pozwalają na programową zmianę najważniejszych parametrów druku 3D. W ten sposób możemy na przykład przygotować mieszankę materiałów, które będą najlepiej dostosowane do potrzeb wykonywanego przez nas projektu.

Pośród materiałów zalecanych przez producenta możemy znaleźć między innymi geopolimery, ceramikę, metale, tworzywa sztuczne oraz materiały cementowe. Część z tych tworzyw będzie jednak wymagała dalszej obróbki w postaci wypalania/spiekania w odpowiednio przystosowanym do tego piecu.

Informacje na temat cen sprzętów oraz materiałów do nich przeznaczonych można uzyskać po bezpośrednim kontakcie z firmą Concr3de.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments