Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D – technologia fotopolimerowa

Kategoria: Podstawy druku 3D Poradniki Stomatologia 10 kw. 2019

Poprzednim razem zajmowaliśmy się czyszczeniem oraz konserwacją drukarki 3D, pracującej w technologii FDM. Dzisiaj natomiast zajmiemy się wykonywaniem tych samych czynności, skupiając się jednak na coraz bardziej popularnych urządzeniach pracujących z żywicami fotopolimerowymi. Dzięki temu będziemy w stanie jak najdłużej zachować ich pełną sprawność oraz funkcjonalność.

Podobnie jak w przypadku technologii FDM poszczególne prace, które będziemy wykonywać możemy podzielić na czynności czyszczące oraz konserwujące. Pierwsze z nich wykonujemy zdecydowanie częściej, drugie z kolei kontrolnie lub w razie konieczności. Pamiętajmy, że przed wykonywaniem jakichkolwiek czynności powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta odnośnie możliwych do stosowania środków czyszczących oraz smarujących.

Czyszczenie fotopolimerowej drukarki 3D

Pomimo, że praca z drukarką fotopolimerową generuje mniej zanieczyszczeń stałych, które mogą osiadać na przestrzeni wokół urządzenia, to ich konstrukcje, wykonane z pleksi, akrylu, czy poliwęglanu mają „zdolność” do przyciągania ogromnych ilości kurzu.

Najprostszym sposobem na jego usunięcie jest użycie szmatki z mikrofibry.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń możemy posiłkować się płynem do mycia okien oraz chusteczkami lub ręcznikami papierowymi.

Odradza się w tym wypadku stosowania alkoholi o wysokim stężeniu oraz innego rodzaju rozpuszczalników, ponieważ obudowa naszej drukarki może popękać lub pokryć się siatką „pajęczyny”.

Panel sterujący oraz podstawę drukarki 3D czyścimy przy pomocy ręczników papierowych lub chusteczek, nawilżając je wcześniej płynem do mycia okien.

Płaszczyznę, na której znajduje się ekran naświetlający żywicę, na którym często znaleźć możemy folię ochroną, przecieramy za pomocą miękkiej chusteczki, nasączonej płynem do mycia okien. W tym wypadku należy pamiętać o tym, aby spryskiwać chusteczkę, a nie drukarkę 3D, ponieważ płyn może dostać się do wnętrza urządzenia.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń, takich jak na przykład wyciek żywicy, posłużyć możemy się na przykład denaturatem. Ponownie spryskujemy nim powierzchnię chusteczki i przecieramy płynną żywicę aż do całkowitego jej usunięcia.

Oś Z naszego urządzenia czyścimy przy pomocy delikatnego pędzla, który dotrze we wszystkie zakamarki i skutecznie pozbędzie się kurzu.

Najważniejsze elementy, o których czystość musimy zadbać to platforma robocza oraz kuweta na żywicę. Tą drugą myjemy przy pomocy denaturatu oraz chusteczek higienicznych. Znajdująca się na dnie folia powinna być sucha oraz przejrzysta.

W przypadku platformy roboczej musimy najpierw pozbyć się resztek utwardzonej na niej żywicy. Robimy to przy pomocy szpachelki oraz papieru ściernego. Użycie papieru pozwoli nam również na zmatowienie powierzchni, co wpływa korzystnie na przyczepność drukowanych modeli. Na koniec myjemy całość denaturatem.

Konserwacja fotopolimerowej drukarki 3D

W przypadku drukarek fotopolimerowych mamy o wiele mniej części mechanicznych, z którymi mogą wiązać się potencjalne problemy, dlatego też nie mamy tutaj zbyt wiele roboty jeśli chodzi o konserwację i naszą uwagę skupiamy praktycznie tylko i wyłącznie wokół jednostki napędzającej oś Z. Wprawdzie urządzenia tego typu nie generują zbyt dużych drgań w czasie pracy, ale na pewno nie zaszkodzi nam jeśli od czasu do czasu skontrolujemy siłę dokręcenia śrub elementów osi Z, które mimo to mogą się z czasem poluzować.

Ostatnią czynnością jaką możemy tutaj wykonać jest naoliwienie/nasmarowanie śruby napędowej, poruszającej platformą roboczą.

Tak przygotowana oraz zadbana drukarka 3D powinna dłużej działać bezawaryjnie oraz zapewniać wysoką powtarzalność wydruków 3D.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments