Formlabs prezentuje dwie nowe drukarki 3D – Form 3 oraz Form 3L

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 05 kw. 2019

Formlabs jest jednym z najpopularniejszych producentów niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii SLA. Po nie do końca udanym modelu Form 1, firma wprowadziła ulepszoną wersję Form 1+, która poprawiła większość problemów swojego poprzednika. Jej naturalnym następcą stał się niezwykle popularny do dzisiaj model Form 2. Po kilku latach od ostatniej premiery Formlabs zaprezentował właśnie nowe modele Form 3 oraz Form 3L.

Form 3 oraz Form 3L zaprezentowane zostały kilka dni temu na targach Additive Manufacturing Users Group w Chicago oraz Hannover Messe w Niemczech. Oba modele pracują w nowej technologii, którą producent określa mianem LFS (Low Force Stereolithography). Wykorzystuje ona specjalnie zaprojektowany system laserów i luster oraz kuwetę wyposażoną w dno wykonane z materiału elastycznego.

Najważniejsze funkcje technologii LFS:

  • elastyczne dno kuwety, które zmniejsza siłę konieczną do oderwania drukowanej warstwy,
  • modułowa jednostka przetwarzania światła, która utrzymuje stałą, precyzyjną plamkę lasera dla zapewnienia dokładnych i powtarzalnych wydruków 3D,
  • gładsze powierzchnie wydruków oraz łatwiejsze ich czyszczenie dzięki łatwym do oderwania podporom,
  • zintegrowane czujniki do monitorowania warunków drukowania z systemem ostrzegania o złym stanie urządzenia,
  • zdalne drukowanie przy pomocy pulpitu nawigacyjnego online.

Form 3 posiada obszar roboczy o wymiarach 145 x 145 x 185 mm oraz rozdzielczość XY na poziomie 25 mikrometrów. Form 3L może pochwalić się o wiele większym obszarem zadruku, który w tym wypadku wynosi 200 x 335 x 300 mm. Rozdzielczość XY, tak jak w mniejszym modelu, wynosi tutaj również 25 mikrometrów. Obie drukarki 3D posiadają laser o mocy 250 mW, z tym że wersja 3L posiada takie lasery dwa.

Kolejną nowością jest wprowadzenie do oferty żywicy Draft, która przeznaczona jest do szybkiego prototypowania. Umożliwia ona do czterech razy szybsze drukowanie, dzięki możliwości stosowania warstwy o wysokości 300 mikrometrów.

Form 3 wyceniony został na 3.499 $, a Form 3L na 9.999 $.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments