Jednoelementowa rama rowerowa z włókna węglowego wykonana przy użyciu druku 3D

Kategoria: Projekty 3D 15 kw. 2019

Druk 3D otwiera producentom przedmiotów użytkowych nowe możliwości produkcyjne. Do tej grupy zaliczają się również producenci rowerów, którzy przy jego pomocy wykonują różne elementy konstrukcyjne. Amerykańska firma AREVO rozpoczęła właśnie produkcję drukowanych w jednym kawałku, wykonanych z włókna węglowego ram rowerowych.

Firma ARVEO, która swoją siedzibę ma w Dolinie Krzemowej, ogłosiła partnerstwo z Franco Bicycles, producentem rowerów, w zakresie dostarczania pierwszych na świecie, drukowanych w jednym kawałku ram rowerowych z włókna węglowego. Elementy te wykorzystywane będą w nowej linii rowerów elektrycznych Emery ONE.

Unikalność konstrukcji ramy rowerowej ma polegać na tym, że wykonana została jako pojedynczy element. Podobne ramy z kompozytów produkuje się zazwyczaj z kilku części, które następnie są ze sobą sklejane. Technologia AREVO wyznacza więc nowy standard w produkcji wytrzymałych jednośladów. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu włókna węglowego uzyskuje się rzadko spotykaną integrację strukturalną oraz stabilność konstrukcji.

Opracowany przez AREVO proces pozwala na skrócenie czasu niezbędnego do wyprodukowania jednej ramy z osiemnastu miesięcy do zaledwie kliku dni, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów produkcji oraz umożliwia szybszy rozwój samego produktu. Zastosowanie tej technologii pozwala również na większą swobodę projektową, która umożliwia chociażby wprowadzenie usługi produkcji rowerów na zamówienie, pod potrzeby konkretnego klienta.

Rower Emery ONE można było obejrzeć na zakończonych wczoraj targach rowerowych Sea Otter Classic w Kalifornii.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments