REALvision – duński slicer nie dla każdego

Kategoria: Programy i strony www 25 kw. 2019

Na rynku dostępnych mamy kilka ciekawych slicerów, przeznaczonych dla urządzeń pracujących w technologii FDM, które nie tylko mają swoją ugruntowaną pozycję, ale często stanowią również bazę na podstawie, której twórcy niektórych drukarek 3D budują własne oprogramowanie. Grono to jest dosyć hermetyczne i ciężko jest wbić się na jego szczyt lub zachwiać pozycję któregoś z liderów. Czy REALvision ma szansę namieszać nieco w tym małym świecie?

Twórcą oprogramowania jest duńska firma Create it REAL, która swoje produkty przeznacza raczej dla producentów drukarek 3D niż dla klienta końcowego. W ich linii produktowej znajdziemy wiele różnych elementów, pośród których najbardziej godnym uwagi jest sterownik drukarki 3D. Jest on w stanie sterować tego typu urządzeniem, umożliwiając jego pracę przy “ekstremalnych” prędkościach rzędu 400 mm/s. Ponoć kilku producentów upodobało sobie tą elektronikę, montując ją w swoich drukarkach 3D.

Kolejnym ciekawym produktem jest system szyfrowania do wykonywania „bezpiecznych” wydruków 3D. Deszyfrowanie danych realizowane jest dzięki wspomnianemu powyżej sterownikowi. Dopełnieniem tego ekosystemu jest mało znany slicer REALvision, który może nie wyróżnia się jakoś szczególnie poza ogół, ale oferuje kilka ciekawych funkcjonalności.

Interfejs oprogramowania można spokojnie przemilczeć. Nie jest ani jakoś szczególnie wyszukany, ale nie można mu też zarzucić przesadnego ascetyzmu. Jest po prostu poprawny i można uznać to zarówna jako zaletę, ale też jako wadę. Wszystkie podstawowe funkcje takie jak przesuwanie, skalowanie, obracanie, ładowanie modeli oraz generowanie plików gcode, znajdują się na swoim miejscu i są łatwe do zlokalizowania.

Niewątpliwą zaletą REALvision są wskazówki i podpowiedzi, które wyświetlają się po najechaniu kursorem na jakąś opcję. Nie jest to oczywiście żadna nowość i tego typu rzeczy widzieliśmy już w innych slicerach, ale jednak jeszcze nie każdy z nich posiada tego typu funkcjonalność. Wskazówki te są tutaj na tyle rozbudowane, że możemy nawet obserwować w postaci graficznej skutek działania danej opcji.

W oprogramowaniu znajdziemy również możliwość zarządzania wieloma drukarkami 3D, jak również funkcję tworzenia oraz eksportowania i importowania profili drukowania dla danego urządzenia. Dzięki trzem dostępnym trybom (łatwy, zaawansowany oraz ekspert) z REALvision może korzystać każdy użytkownik, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania. Każdy z tych trybów umożliwia korygowanie ściśle określonych parametrów druku 3D, nie wyświetlając tych, których działanie może być dla danego użytkownika zbyt skomplikowane.

Bardzo ciekawą funkcją jest zintegrowany przewodnik po najczęściej spotykanych problemach podczas pracy z drukarką 3D. Po kliknięciu w zdjęcie przedstawiające wizualizację danego problemu, rozwija się lista potencjalnych przyczyn oraz sposobów ich wyeliminowania.

Zgodnie z tytułem niniejszego tekstu REALvision nie jest slicerem dla każdego. Nie chodzi tutaj jednak niestety o to, że nie każdy sobie z nim poradzi. Tak jak wszystkie inne produkty od Create it REAL, tak i to oprogramowanie nie jest przeznaczone na rynek konsumencki, lecz oferowane jedynie producentom drukarek 3D, którzy mogą dołączać go do sprzedawanych przez siebie urządzeń. Być może jednak producent zmieni kiedyś swoją politykę, dzięki czemu szersza grupa odbiorców będzie miała okazję bliżej poznać to narzędzie.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments