Sliding-3D PLUS – wysokotemperaturowa drukarka 3D z nieskończenie długim obszarem roboczym

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 26 kw. 2019

Robotfactory, twórca nietypowej drukarki 3D Slidinng-3D, która wyróżnia się „nieskończonym” obszarem roboczym, ogłosił wydanie nowej wersji tego urządzenia. Główna, i w sumie jedyna, zmiana dotyczy możliwości drukowania 3D z materiałów wysokotemperaturowych, takich jak na przykład PPS, PEEK oraz Ultem.

Sliding-3D to dość nietypowe urządzenie w świecie drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Ze względu na jego platformę roboczą, która wykonana jest w formie podajnika taśmowego oraz osi Z pochylonej nad nim pod kątem 45o, mamy możliwość nieprzerwanego, seryjnego druku 3D lub wykonania modelu o teoretycznie nieskończonej długości. Obszar roboczy wynosi w tym przypadku 410 x 380 x ∞ mm.

Rozwiązanie to jeszcze kilka lat temu wzbudzało swego rodzaju zdziwienie, ale z racji tego że pojawia się w coraz to większej liczbie drukarek 3D, spowszedniało na tyle, że powoli podchodzimy do niego jak do czegoś zupełnie normalnego. Niewątpliwą zaletą tego typu drukarek 3D jest fakt, że dopóki posiadają one filament to są w stanie drukować nieprzerwanie, a powstające modele trafiają do pojemnika, który umieszczony jest na końcu taśmociągu.

Zaktualizowana wersja drukarki 3D nosi nazwę Sliding-3D PLUS. W zasadzie jest to dokładnie ta sama maszyna, z wyjątkiem głowicy, która teraz pozwala na przetwarzanie tworzyw w temperaturze dochodzącej do 480oC (poprzednio mogliśmy pracować z temperaturą do 280oC). W teorii oznacza to, że urządzenie to powinno radzić sobie z filamentami takimi jak „włókno węglowe”, „włókno szklane”, PPS, PEEK, Ultem, Nylon, PETG, HIPS, TPU oraz wiele innych.

Producent twierdzi, że druk 3D z powyższych tworzyw jest możliwy, a dodatkowym atutem, który ma w tym pomóc jest podgrzewany pas transmisyjny, który może osiągać temperaturę 130oC. Osobiście obawiam się jednak, że brak zamkniętej komory z kontrolowanymi warunkami w jej wnętrzu mogą skutecznie utrudnić prace z filamentami wysokotemperaturowymi. Poniższy film prezentuje jednak druk 3D z PPS-CF.

Być może założeniem twórców urządzenia jest masowy druk 3D niewielkich elementów z tworzyw wysokotemperaturowych. Prawdopodobieństwo powodzenia takiego przedsięwzięcia jest wówczas o wiele większe.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments